Dzieci, zwierzęta i mural

Z okazji Dnia Dziecka Stowarzyszenie Polska 2050 Łódzkie zorganizowało 28 maja (piątek) w pabianickim schronisku dla zwierząt akcję edukacyjną dla najmłodszych.

Dzieci miały okazję zwiedzić obiekt przy ul. Partyzanckiej 110 i spotkać się z behawiorystką zwierząt, która opowiedziała im o potrzebach psów i kotów, a także o obowiązkach związanych z opieką nad nimi i podstawowymi zasadami przeciwdziałania bezdomności. Oprócz tego najmłodsi dowiedzieli się, na czym polega czopowanie czworonogów i jakie korzyści to za sobą niesie.

– Edukacja nie musi, a wręcz nie może, być nudna. Zajęcia integracyjne w plenerze są świetną zabawą, a przy okazji mogą kształtować świadomych, empatycznych wobec zwierząt obywateli – mówi Renata Witczak, koordynatorka powiatu pabianickiego Polska 2050. – To szczególnie ważne w dobie wychodzenia z pandemii. W 2050 roku to uczestnicy dzisiejszych warsztatów będą rządzili światem. To jak on będzie wyglądał, decyduje się dzisiaj. Pokolenie, nie kadencja! To nasze hasło i nasz cel.

Podczas warsztatów plastycznych dzieci zaprojektowały idealny plac zabaw dla psów. Był też konkurs z nagrodami sprawdzający wiedzę jaką dzieci otrzymały podczas zwiedzania schroniska. Gwoździem programu było stworzenie muralu będącego ilustrowanym poradnikiem jak opiekować się psem. Nad wszystkim czuwał pabianicki artysta Adam Wirski „KruK”. Zgodził się darmo wesprzeć dzieci w stworzeniu niezwykłego dzieła, które będzie na lata zdobiło mur schroniska.

W akcji oprócz uczniów ze Szkoły Podstawowej w Piątkowisku wzięli udział wolontariusze Polska 2050 Łódzkie, którzy byli pomysłodawcami i organizatorami akcji. Obecna była lokalna działaczka Renata Uznańska-Bartoszek i radny Sejmiku Wojewódzkiego Paweł Drążczyk.

Wydarzenie sfinansowane było z własnych środków wolontariuszy. Firma Budmax z Pabianic podarowała materiały do przygotowania ogrodzenia pod mural.

foto: Jacek Nowak

Dodaj komentarz