wosp

talk2me

talk2me

podnosniki

talk2me

talk2me

KulturaNowe Życie PabianicZ miasta

Łukasz Barys nominowany do Odkryć Empiku 2021

Łukasz Barys nominowany do Odkryć Empiku 2021

24-letni Łukasz Barys, pisarz z Pabianic i autor szeroko komentowanej powieści „Kości, które nosisz w kieszeni” został nominowany do Odkryć Empiku 2021 w kategorii literatura.

Przypomnijmy: Łukasz Barys to 24-letni pisarz pochodzący z Pabianic. W sierpniu ukazała się jego debiutancka powieść pt. „Kości, które nosisz w kieszeni”. Książka – ciepło przyjęta przez krytyków – jest „śmieszno-strasznym” i „smutno-komicznym” portretem Pabianic. Przez powieść przewijają się takie lokalne motywy, jak fabrykancka historia miasta, losy ukochanej Franza Kafki Dory Diamant, pabianicki cmentarz, postać Tereski z filmu „Cześć Tereska” czy… Nowe Życie Pabianic, które jest czytane przez bohaterów powieści.

Barys w 2020 roku wydał poetycką książkę pt. „Wysokie słońce”. Otrzymał za nią nagrodę na festiwalu Złoty Środek Poezji. Jest też m.in. laureatem Międzynarodowego Konkursu im. Siegfrieda Lenza.

W grudniu 2021 roku dowiedzieliśmy się, że młody pabianiczanin został nominowany do „Paszportów Politykiw kategorii literatura. Gala wręczenia nagród odbędzie się 18 stycznia.

Miesiąc później obejrzymy galę Odkryć Empiku 2021. Podczas niej dowiemy się czy Łukasz Barys zostanie okrzyknięty odkryciem roku w kategorii literatura.

Nominację pabianiczanina tak uzasadnia dziennikarz Marcin Meller: „Nominacja dla Łukasza Barysa za czucie języka, wrażliwość i zaskakującą dojrzałość u 24-letniego debiutanta. Empatyczny opis „patologii”  bez uciekania się do emocjonalnych chwytów”.

Nominowanych do Odkryć Empiku 2021 w kategorii literatura wytypowali: Dominika Słowik, Witold Szabłowski, Marcin Meller oraz eksperci z Empiku: Joanna Marczuk i Marcin Maćkiewicz.

Galę obejrzymy 15 lutego (wtorek) od godz. 19.45 w internecie i od 20.15 w stacji TVN.

foto: FB

Udostępnij

O autorze

Jeden komentarz

Możliwość komentowania została wyłączona.