wosp

talk2me

talk2me

podnosniki

talk2me

talk2me

Nowe Życie PabianicZ powiatu

Poseł interweniuje w sprawie kopalni w Porszewicach

Poseł interweniuje w sprawie kopalni w Porszewicach

Poseł Dariusz Joński złożył interpelację do minister środowiska i klimatu Anny Moskwy w sprawie odkrywkowej kopalni żwiru i piasku w Porszewicach.

Zaniepokojeni mieszkańcy zgłosili się do biura poselskiego z prośbą o pomoc. Przed świętami Bożego Narodzenia wycięto kolejne hektary porszewickiego lasu.

Jak czytamy w interpelacji posła z 12 stycznia: „Porszewice to cenne społecznie, historycznie i przyrodniczo miejsce największego w województwie łódzkim parku wiejskiego z zespołem fabrykanckich willi z początku XX wieku, cmentarzem z I wojny światowej, z pomnikami przyrody i drzewami pomnikowymi oraz obszarem subkontynentalnego lasu grądowego, należącego do Lasów Państwowych (Nadleśnictwo Grotniki). To ulubione miejsce rekreacji dla mieszkańców gmin Pabianice i Lutomiersk, Konstantynowa Łódzkiego, a także zachodnich dzielnic Łodzi, między innymi Smulska i Retkini. Jednocześnie, wbrew jego niepodważalnym wartościom, jest to obszar poddawany systematycznej dewastacji. Dotychczas pod miejsce wyrobiska – jak podają mieszkańcy – wycięto od 1,5 tysiąca do 3,4 tysięcy drzew. Teren kopalni należy do Archidiecezji Łódzkiej”.

Poseł Dariusz Joński zwraca się do minister środowiska i klimatu z trzema pytaniami: jakie działania podejmie rząd, aby niezwłocznie doprowadzić do wyjaśnienia okoliczności wydania kontrowersyjnych decyzji i pozwolenia na rozpoczęcie prac kopalni; czy pani minister albo któraś z podległych jej osób skontaktowała się z wojewodą łódzkim lub wójtem gminy Pabianice, aby omówić problem i sposób jego rozwiązania; oraz czy ministerstwo zamierza wstrzymać prace wyrobiska do wyjaśnienia wszystkich wątpliwości w tej sprawie?

Pozostaje czekać na odpowiedź…

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *