• News will be here
  • …to jedno z najpiękniejszych słów na Ziemi. To ona, nie pytając o nic (moja pyta), przytuli, pocieszy, nakarmi. Cudownie jest tak po prostu przyjść, wpaść na chwilkę, nie tłumaczyć się. Jeszcze milej pomóc odkurzyć dywan, wyczyścić okno, zrobić ciężkie zakupy.

    Poczucie piękna i dobra matki kształtowało się we wszystkich społeczeństwach świata od zarania dziejów, przetacza się w sztuce i literaturze, ma odzwierciedlenie w podaniach, wierze i naturze. Żyje w naszych sercach i wzbudza najpiękniejsze uczucia.

    Prabogini Ziemi w mitologii greckiej Gaja to symbol płodności i macierzyństwa. Wraz z Uranosem tworzyli pierwszą parę mającą liczne potomstwo. Bogini Ziemi, żywicielka całej natury utożsamiana jest z tworzeniem świata, źródłem wszelkiego życia. Znana z pradawnych kultów praindoeuropejskich już od czasów neolitycznych ucieleśniała Matkę Ziemię lub uniwersalną energię przyrody czy energię świadomości planety Ziemi. Jej imię, jak każde, kształtujące własną tożsamość, symbolizuje kontinuum. Trwa od początku życia i trwać będzie tak długo, jak trwać będzie życie…

    Więcej w papierowym wydaniu NŻP nr 21/2017

    Udostępnij