• News will be here
 • Wychowanek konstantynowskiej „Piątki” Jakub Kraska (obecnie reprezentuje AZS Politechnikę Łódzką) to kolejny sportowiec powiatu pabianickiego, który dołączył do elitarnego grona wspartego programem „team100”.

  Multimedalista mistrzostw Polski, medalista MŚ i ME juniorów jest kolejnym sportowcem z naszego regionu, który otrzyma specjalne dofinansowanie. W pierwszej edycji programu wsparcie otrzymały florecistka Julia Walczyk (wychowanka Zjednoczonych, obecnie broni barw KU AZS UAM Poznań) oraz Magdalena Karolak (KKS Włókniarz Konstantynów Ł.), uprawiająca podnoszenie ciężarów.

  Ministerialny program „team100” jest przeznaczony dla utalentowanych i perspektywicznych młodych zawodników (18-23 lata), członków kadr narodowych, którym oprócz szkolenia związkowego ma być zapewniona dodatkowa indywidualna ścieżka finansowania. Operatorem programu jest Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy, a jego budżet to obecnie ponad 8 mln złotych.

  Od stycznia 2018 roku programem objętych jest 200 zawodniczek i zawodników, z czego 175 to sportowcy reprezentujący 26 dyscyplin sportowych i 25 sportowców niepełnosprawnych uprawiających 11 dyscyplin. Program już przynosi pierwsze efekty, bo jak podkreśla Ministerstwo Sportu i Turystyki, beneficjenci „team100” za rok 2017 zdobyli blisko 100 medali MŚ i ME oraz wysłuchali 22 razy Mazurka Dąbrowskiego. Najwięcej medali zdobyli lekkoatleci 23, wioślarze 15, kajakarze 15, zapaśnicy 11.

  „team100” to nie jedyny program, na którego środki przeznaczy w tym roku Ministerstwo Sportu i Turystyki. Minister Witold Bańka decyzją z 31 stycznia 2018 roku przyznał kolejne środki na realizację programów ogłoszonych przez ministerstwo. I tak w ramach programu powszechnej nauki pływania „Umiem pływać” do 121 jednostek samorządu terytorialnego trafią 3 miliony złotych. W ramach tego samego zadania do 125 klubów i stowarzyszeń sportowych przekazanych zostanie z kolei 16.250.000 złotych.

  Rozdzielono także środki na „Zajęcia sportowe dla uczniów z elementami gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej”. Milion złotych trafi do 44 jednostek samorządu terytorialnego, a 4 miliony do 82 klubów i stowarzyszeń sportowych, wśród których są m.in. Fundacja Marcina Gortata MG 13 (250.000 zł) i Zgierski Klub Sportowy Włókniarz (10.000 zł).

  Udostępnij