• News will be here
 • 16 marca o godz. 20.00 po raz czwarty z kościoła NMP ruszą pątnicy na trasę Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Zapisy już trwają.

  Ideą Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest przeniesienie nabożeństwa drogi krzyżowej poza budynek kościoła, przekształcenie jej w pieszą, nocną wędrówkę (trasy mają minimum 40 kilometrów) oraz głębokie przeżycie i doświadczenie własnej słabości. Ideą przyświecającą jest schemat „wyzwanie, droga, zmaganie, spotkanie”. Chętni mogą zapisać się na stronie www.edk.org.pl.

  W tym roku pabianiczanie mają do wyboru trzy trasy: 42-kilometrową wokół Pabianic, 53-kilometrową do Rossoszycy oraz 48-kilometrową do Parzna. Każda z tras jest długa i trudna.

  – Szczególnie ta do Rossoszycy jest przeznaczona dla osób aktywnych fizycznie, przyzwyczajonych do regularnego długotrwałego wysiłku. Marsz nocą jest bardziej męczący niż w dzień i należy się do niego wcześniej przygotować psychicznie i fizycznie – mówi Roman Kopias ze sztabu pabianickiej EDK.

  Na trasie, najczęściej pokonywanej samotnie i w ciszy, potrzebny będzie prowiant, wygodne, wodoodporne buty, latarka (najlepiej czołowa), odblaski, naładowany telefon komórkowy.

  – Dobrze jest poinformować bliskich o planowanym wyjściu i zabezpieczyć transport powrotny, jeżeli z trasy trzeba będzie zawrócić. W EDK wpisane jest ryzyko i zgoda na nieprzewidywalne zdarzenia – dodaje Kopias.

  Ekstremalne wyzwanie nie odstrasza. W ubiegłym roku w EDK Pabianice uczestniczyło blisko 170 osób.

  Teraz spodziewamy się nawet 250 uczestników – powiedział Marcin Kociołek, lider pabianickiego sztabu.

  W Polsce w ubiegłym roku powstało 456 tras. Pokonało je blisko 100.000 uczestników. W tym roku EDK odbędzie się już w 11 państwach.

  Udostępnij