• News will be here
 • W Wielki Czwartek na cmentarzu katolickim pochowano wielce zasłużonego dla Pabianic strażaka ochotnika

  Urodził się 4 stycznia 1931r. W roku 1944 podczas okupacji niemieckiej, mając niespełna 14 lat, grozi mu wywózka na roboty przymusowe. Przy pomocy swojego ojca, podając się za 16-latka, zostaje przyjęty do straży pożarnej w firmie Krusche-Ender. Był to jedyny zakład w Pabianicach, który posiadał własną straż pożarną. Tam Tadeusz Misiak doczekał końca wojny.

  Lata powojenne to działalność w rodzących się strukturach obowiązkowych i ochotniczych strażach pożarnych, głównie w Pabianickich Zakładach Środków Opatrunkowych „PASO”, gdzie 14 grudnia 1968r. został naczelnikiem tej jednostki. W szczytowym momencie liczyła ona 104 członków, w tym drużyna kobieca, która w latach 80. zdobywa mistrzostwa Pabianic, a następnie zostaje mistrzem województwa łódzkiego.

  Następnie po wprowadzeniu reformy administracyjnej kraju 19 czerwca 1976r. współorganizuje I Zjazd Miejski OSP w Pabianicach, podczas którego zostaje członkiem Zarządu Miejskiego, a zrzesza on 14 jednostek OSP z Pabianic. Natomiast po wprowadzeniu w 1991r. Ustawy o Ochronie Przeciwpożarowej w 1992r. zostaje członkiem, a następnie przewodniczącym miejskiej komisji rewizyjnej i pełni tę funkcję nieprzerwanie aż do roku 2015. Z powodu pogarszającego się stanu zdrowia zmuszony jest z niej zrezygnować.

  W roku 2015 z okazji Dnia Strażaka (135. rocznica OSP Pabianice) otrzymuje Odznakę za wysługę 70 lat w szeregach OSP. W uznaniu Jego zasług Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze OSP w Pabianicach 23 stycznia 2016r. nadało mu tytuł „Honorowego Członka OSP w Pabianicach”. Jest dwukrotnie odznaczony Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”, odznaką „Strażak Wzorowy”, nie licząc innych wyróżnień oraz najwyższym odznaczeniem OSP, jakim jest „Złoty Znak Związku OSP”.

  Odszedł wielce zasłużony dla Pabianic strażak-ochotnik. Miał 87 lat.

  Cześć Jego Pamięci!

  Udostępnij