• News will be here
 • Od 17 do 24 kwietnia obchodzimy Tydzień dla Zdrowego Serca. Zapoznajcie się z 10 przykazaniami dla zdrowego serducha.

  Pracuje nieustannie przez 24 godziny na dobę, tłocząc krew i zapewniając jej przepływ przez wszystkie tkanki – serce to najważniejszy element naszego układu krwionośnego. Z okazji trwającego właśnie Tygodnia dla Serca warto zrobić zdrowotny rachunek sumienia i poznać 10 przykazań, opracowanych przez kardiologa z łódzkiej poradni Salve, dzięki którym zmniejszone zostanie ryzyko nadciśnienia i zawału.

  1. Nie będziesz jadł tłustych rzeczy
  Otyłość to wielki wróg nie tylko zdrowego serca, ale także innych narządów, dlatego należy pamiętać o tym, by unikać przede wszystkim złego cholesterolu, tłuszczów nasyconych i soli. Świeże i zdrowe posiłki 4-5 razy dziennie; owoce i warzywa, zioła, chude mięso, produkty pełnoziarniste, ryby, oliwa z oliwek. Unikanie jedzenia fast foodów to podstawa.

  2. Nie będziesz się migał od aktywności fizycznej
  Przynajmniej 30 minut aktywności fizycznej każdego dnia pozwala na utrzymanie elastyczności naczyń krwionośnych. Niech ruch i aktywność fizyczna stanie się codzienną rutyną. Bieganie, długie spacery, jazda na rowerze czy pływanie – serce pokocha każdą z nich.

  3. Pamiętaj, aby używkom mówić NIE
  Uzależnienie, czyli regularne sięganie po szkodliwe substancje, prowadzi do poważnych chorób, w tym także tych związanych z sercem. Najpopularniejszym narkotykiem naszych czasów jest alkohol, który obniża ciśnienie. Częste picie znacznie osłabia mięsień sercowy. Z kolei nałogowe palenie papierosów powoduje utrudnienia w przepływie krwi, niedotlenienie serca, a także groźną miażdżycę.

  4. Dbaj o swoje BMI
  Wskaźnik masy ciała to współczynnik, który pozwala ocenić, czy waga jest prawidłowa. Możesz go wyliczyć na podstawie prostego wzoru matematycznego: podziel masę swojego ciała (w kilogramach) przez wzrost (w metrach). Tabele z odpowiednimi wartościami można bez problemu znaleźć w internecie. Otyłość jest niezwykle niebezpieczna dla serca, ponieważ prowadzi do miażdżycy.

  5. Nie denerwuj się
  Przewlekły stres to zabójca zdrowia. Warto poświęcić kilka, kilkanaście minut dziennie na wyciszenie. Pomocne mogą okazać się techniki relaksacyjne, joga i kontrolowanie oddechu. W nerwowych sytuacjach zadaj sobie pytanie: „czy naprawdę chcę na to tracić zdrowie?” i popracuj nad opanowaniem negatywnych emocji.

  6. Nie wychodź z łóżka w czasie choroby
  Nieleczona infekcja wirusowa (na przykład grypa) może skutkować zapaleniem mięśnia sercowego. Gdy czujesz się gorzej, zostań w domu i się nie przemęczaj. Dzięki temu twój organizm skoncentruje się na zwalczaniu choroby, szybciej wrócisz do zdrowia, a dodatkowo uchronisz znajomych przed zarażeniem się.

  7. Nie zaniedbuj snu swego
  Sen to czas, w którym organizm się regeneruje; gdy śpisz, tętno spada, co oznacza, że serce także odpoczywa. Optymalna ilość snu to około 8 godzin na dobę. Osoby, które mają problemy z zasypianiem, powinny zrezygnować z kawy oraz unikać przed snem sztucznego światła emitowanego np. przez ekran telefonu lub telewizora. Lekka aktywność w ciągu dnia oraz regularna dieta także dobrze wpłyną na jakość snu.

  8. Nie mów nie badaniom kontrolnym
  W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, wykonuj podstawowe badania kontrolne. Przynajmniej raz w roku zbadaj cholesterol i poziom cukru we krwi, zrób badania EKG oraz EKG wysiłkowe, EKG metodą Holtera. Oprócz tego badaj ciśnienie tętnicze krwi. Możesz zrobić to w swojej poradni lub kupić ciśnieniomierz do własnego użytku.

  9. Nie zaniechaj higieny jamy ustnej
  Próchnica to naprawdę poważna choroba. Nieleczona może spowodować przedostanie się do organizmu bakterii, które prowadzą do zapalenia mięśnia sercowego lub zwężenia naczyń krwionośnych, co z kolei jest przyczyną zawału. Myj zęby minimum dwa razy dziennie, ograniczaj spożywanie słodyczy i zgłaszaj się na regularne wizyty kontrolne do stomatologa.

  10. Ani odpoczynku, który ważny jest
  Odpoczynek stanowi ważny element dnia i musisz znaleźć na niego czasu. Pozwól swojemu sercu odetchnąć, a ono odwdzięczy ci się długim zdrowiem. Przepracowanie i ogólne przemęczenie prowadzą do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Znajdź czas tylko dla siebie i czerp z niego przyjemność. Poczytaj książkę, obejrzyj ulubiony serial albo pobaw się ze swoim zwierzakiem. Wszystko to dla zdrowia.

  Udostępnij

  Jeden komentarz

  1. „alkohol, który obniża cisnienie” – alkohol obniża cisnienie tylko na czas w którym dziala a później następuje gwałtowny skok cisnienia – do wartoci o wiele wyższych niż przed piciem. Nie dotyczy to jednak iloci jednej lub nawet dwóch lampek czerwonego wina (lub równowartosci alkoholu czystego) i taka ilosc wina jest nawet zdrowa ze dwa, trzy razy w tygodniu i nawet umysł stymuluje: http://pamietnikwindykatora.pl/2013/10/29/pozew-do-epu-na-18-faktur-czyli-bez-czerwonego-wina-nie-razbierjosz/

  Możliwość komentowania została wyłączona.