• News will be here
  • Powiat pabianicki chce przeznaczyć 150 tysięcy złotych na program in vitro. Z tej pomocy może skorzystać 10 par.

    Program realizowany jest w Łodzi od 2016 roku. Dzięki niemu urodziło się 75 dzieci. Łódzki samorząd bezpłatnie udostępnił staroście opracowania i dokumenty. Dzięki temu pod koniec kwietnia powiat pabianicki podpisał umowę licencyjną.

    Motorem napędowym tej inicjatywy była interpelacja radnego Marka Gryglewskiego, którą złożył we wrześniu 2017 roku. W ubiegłym tygodniu podczas specjalnej konferencji prasowej z udziałem starosty Krzysztofa Habury, radnego Marka Gryglewskiego oraz łódzkich radnych Małgorzaty Moskwy-Wodnickiej i Adama Wieczorka (na zdjęciu) ogłoszono tę nowinę. Prawdopodobnie pabianicki program in vitro wejdzie w życie w 2019 roku. Skorzysta z niego około 10 par, bo na tyle wystarczy 150 tysięcy zł. O przystąpieniu będzie decydować kolejność zgłoszeń i kwalifikacja medyczna.

    Zmodyfikowany program musi zaakceptować jego twórca prof. Sławomir Wołczyński z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, następnie musi przejść weryfikację w Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji. Dopiero po uzyskaniu akceptacji zostanie przedstawiony radnym powiatowym. Po uzyskaniu zgody naszej Rady Powiatu na wdrożenie zostanie ogłoszony konkurs na realizatora programu in vitro.

    Udostępnij