• News will be here
 • Jednym z najbardziej oczekiwanych przed inwestorów etapem budowy jest wykończenie domu, czyli budowanie „pod klucz”. Kompleksowe budowanie domów to proces złożony z wielu różnych prac budowlanych, które można podzielić na trzy zasadnicze etapy. Pierwszy etap to oddanie domu w stanie surowym z dachem. Następny etap stanowią tzw. prace deweloperskie, czyli przygotowanie poszczególnych instalacji, tynków, elewacji i ocieplenia, wstawienie okien i drzwi. Finalny etap oznacza przygotowanie domu do zamieszkania.

  Wykończenie domu – zakres prac deweloperskich

  W zakres prac wykończeniowych wchodzi wykonanie wszelkich instalacji. Należą do nich instalacje hydrauliczne, instalacje ogrzewania podłogowego oraz montaż centralnego odkurzacza, jak również instalacje elektryczne, TV, telefoniczne, komputerowe i alarmowe. Kolejne zadania ekipy budowlanej obejmują wykonanie wylewki, czyli tzw. szlichty cementowej o odpowiedniej odporności na wilgoć oraz wytrzymałości na ściskanie. Dalsze prace polegają na wykonaniu tynków wewnętrznych z gipsu lub cementu. Następnie pozostaje ocieplenie dachu, montaż płyt kartonowo-gipsowych oraz wykonanie podbitki dachowej. Jej podstawową funkcją jest ochrona konstrukcji dachu przed wilgocią, czyli osłonięcie krokwi, a tym samym redukcja strat ciepła. 

  Dalsze prace polegają na wykonaniu stolarki okiennej łącznie z parapetami zewnętrznymi oraz montaż drzwi zewnętrznych i bramy garażowej. Przy wyborze drzwi wejściowych należy uwzględnić wszystkie ich parametry: wysokość i szerokość względem otworów drzwiowych oraz współczynnik przenikania ciepła. Ostatni zakres prac wykończeniowych to wykonanie cokołu na elewacji oraz tynków zewnętrznych. Cokół chroni ściany przed opadami i wilgocią, zabrudzeniem oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

  Budowanie „pod klucz” – wybory na lata

  Szereg prac wykończeniowych wykonywanych we wnętrzu domów to ostatni etap prac budowy. Przed podjęciem wszelkich działań inwestor musi podjąć wiele decyzji związanych z wyborem odpowiednich materiałów wykończeniowych i rozwiązań związanych z funkcjonowaniem poszczególnych części domu. Istotne znaczenie ma wówczas zarówno wybór atrakcyjnych i trwałych materiałów, lecz również dobór sprzętów, grzejników, armatury do łazienek.
  Na tym etapie budowy następuje wybór materiałów wykończeniowych, które wyznaczają styl wnętrz oraz ich funkcjonalność. Decyzję o tym, czy na podłodze łazienki znajdzie się terakota czy gres, a na ścianach położymy glazurę czy kamień to na tym etapie budowy konieczność. Ważny będzie dobór materiału na podłogi w poszczególnych wnętrzach: w salonie, jadalni, kuchni, sypialniach, holu oraz w pomieszczeniach gospodarczych. Należy również podjąć decyzje w zakresie wyposażenia kuchni, łazienek i kotłowni, dobrania armatury w łazienkach i w kuchni oraz wyboru osprzętu elektrycznego. Jeśli planujemy budowę kominka z przeprowadzeniem instalacji do innych części domu, to także należy go uwzględnić. Warto starannie przemyśleć wszystkie decyzje, a najlepiej skonsultować je z zaufanym architektem, który wie jakich efektów i rozwiązań oczekujemy w naszym nowym domu.

  Udostępnij