• News will be here
 • W sali kominkowej Starostwa Powiatowego spotkali się młodzi krwiodawcy i ich opiekunowie.

  W piątek podsumowano XVI edycję turnieju „Młoda Krew Ratuje Życie”, który trwał od 1 września 2018r. do 22 czerwca 2019r. Jak zawsze, adresowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych z Pabianic oraz powiatu pabianickiego. Od kilku już lat bierze w nim także udział młodzież z liceum w Kolumnie.

  W minionej edycji 593 młodych krwiodawców oddało 257 litrów krwi. W powiecie najwięcej krwi (65.250 ml) oddali uczniowie z Zespołu Szkół nr 2, drudzy z ilością 53.550 ml byli uczniowie Zespołu Szkół nr 3, a na III miejscu – uczniowie z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie z ilością 37.350 ml krwi.

  Uczniowie/krwiodawcy z II Liceum Ogólnokształcącego oddali honorowo 36.900 ml krwi, z Zespołu Szkół nr 1 – 35.870 ml krwi, I Liceum Ogólnokształcącego – 24.750 ml, a krwiodawcy z Liceum Ogólnokształcącego w Kolumnie – 17.550 ml.

  Turniej odbywał się pod honorowym patronatem starosty Krzysztofa Habury, który dla Zespołu Szkół nr 2 za najwięcej oddanej krwi ufundował pamiątkową plakietę. Wszystkie szkoły biorące udział w turnieju otrzymały okolicznościowe dyplomy, a biorący udział w spotkaniu uczniowie drobne upominki.

  W sali kominkowej wręczono także odznaki Zasłużony Honorowy Dawca Krwi. Otrzymali je: I stopnia (panie min. 15 litrów, panowie min. 18 litrów): Andrzej Kołtunowski, Tomasz Rybak i Karol Cygan; II stopnia (panie min. 10 litrów, panowie min. 12 litrów): Łukasz Górecki i Tomasz Prorok; III stopnia (panie min. 5 litrów, panowie min. 6 litrów): Małgorzata Szynk i Grzegorz Łaguniak.

  Piątkowe spotkanie było także okazją do wręczenia medali 100-lecia powstania Polskiego Czerwonego Krzyża. Za wieloletnią działalność na rzecz PCK medale otrzymały Agnieszka Urlik i Monika Roszuk-Brząkała, a także: I LO, LO w Kolumnie, Zespół Szkół Centrum Szkolenia Rolniczego w Widzewie, Szkoła Podstawowa w Bychlewie, LEX-BUD Zakład Budowlany – Lucjan Młynarczyk oraz Państwowa Szkoła Muzyczna w Pabianicach.

  Gorączka Złota

  Na spotkaniu podsumowano tegoroczną akcję „Gorączka Złota”. Puchary za najwięcej zebranych „złotych monet” otrzymały: Przedszkole Miejskie nr 16, Szkoła Podstawowa w Bychlewie i Zespół Szkół Centrum Szkolenia Rolniczego w Widzewie.

  W tegorocznej akcji wzięło udział pięć szkół ponadpodstawowych (ZS CSR w Widzewie, ZS 2 i 3, I LO oraz ZS ze Złoczewa). Szkoły te zebrały 145,5 kg „złotych monet”. Uczniowie szkół podstawowych (nr nr 2, 3, 5 i 9 z Pabianic, z Bychlewa, Pawlikowic, Woli Zaradzyńskiej, Piątkowiska, Dłutowa, Petrykoz, Burzenina i Waszkowskie oraz SP nr 5 z Łasku) zebrali 405,02 kg monet, a przedszkolaki z PM nr 5, 12 i 16 – 100 kg.

  Do akcji włączyli się także dorośli mieszkańcy: Jan Gruda, Mikołaj Królikowski oraz Centrum Seniora w Pabianicach. W sumie uciułali 16,6 kg „złotych monet”.

  W tegorocznej „Gorączce Złota” zebrano 667,12 kg monet, które posłużą ufundowaniu obiadów dla uczniów z najuboższych rodzin.

  Udostępnij