• News will be here
 • Przed nami zmiana czasu z letniego na zimowy. Kiedy cofniemy zegarki?

  Zmiana czasu z letniego na zimowy będzie miała miejsce w nocy z soboty na niedzielę, czyli z 26 na 27 października, o godz. 3.00 w nocy.

  Przestawiamy zegarki z godziny 3.00 na 2.00, dzięki czemu będziemy mogli spać godzinę dłużej. Jednak dla pracujących ta wiadomość wcale nie jest dobra – zapowiada się wydłużony dyżur. Jednocześnie zgodnie z przepisami prawa pracy, pracodawca za tę godzinę będzie musiał zapłacić lub umożliwić jej wybranie w inny dzień.

  Zmiana czasu na zimowy w 2019r. nie jest jeszcze ostatnią w historii. Decyzją UE już niedługo pożegnamy się z tym zwyczajem. Zmiana czasu obowiązujez zachowaniem stref czasowychw całej Unii. Na stałe wprowadzona została do polskiego kalendarza w 1977 roku. Przestawianie zegarków miało nam pomóc w zaoszczędzeniu energii. W XXI zmiana czasu przestała się jednak sprawdzać, a zaczęła stanowić jedynie żmudny obowiązek dwa razy w roku.

  Kraje członkowskie Unii Europejskiej opowiedziały się za ostatecznym zniesieniem zmian czasu na terenie Wspólnoty. Ostatnia zmiana ma nastąpić w 2021 roku. Kraje, które preferują czas letni, po raz ostatni przestawią zegarki w marcu 2021, a państwa, które opowiedziały się za czasem zimowym, uczynią to w październiku 2021.

  Udostępnij