• Te słowa Arystotelesa były myślą przewodnią tegorocznego konkursu literackiego „Ludzie listy piszą”.

  W Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Okupie (powiat łaski) odbył się VI międzypowiatowy konkurs literacki „Ludzie listy piszą”, w którym wzięli udział uczniowie z dziesięciu szkół podstawowych powiatu łaskiego, zduńskowolskiego i pabianickiego. Jedną z laureatek jest uczennica Szkoły Podstawowej nr 3.

  Myślą przewodnią tegorocznego konkursu były słowa Arystotelesa „Nadszedł czas, aby zrozumieć, że przyroda bez człowieka będzie istniała, ale człowiek bez przyrody nie”. 25 października trzydziestu ośmiu uczestników, podzielonych na dwie kategorie wiekowe, przez 60 minut pisało listy dotyczące działań proekologicznych, których adresatami byli politycy, rządzący, ludzie dorośli.

  Na wyłonienie laureatów oraz wręczenie nagród i dyplomów zainteresowani czekali do 5 grudnia. Do tego czasu trwała przede wszystkim praca zespołu jurorskiego. Listy oceniało trzyosobowe niezależne jury: Beata Magdziak – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Sędziejowicach, Feliks Dębkowski – emerytowany nauczyciel języka polskiego, bibliotekarz, esperantysta, oraz Barbara Jóźwiak – członek zarządu fundacji FORSCIENCE, lektor języka angielskiego, tłumacz, pracownik w Zakładzie Badań Polarnych i Morskich w Instytucie Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Każdy z jurorów, zgodnie z określonymi kryteriami, dokonał indywidualnej oceny prac. Po zsumowaniu przyznanych punktów wyłoniono zwycięzców w poszczególnych kategoriach.

  Kategoria A (klasy 5-6): 1 m. Kaja Michałowicz (SP 3 Pabianice), 2. Julianna Krzyżańska (SP 10 Zduńska Wola), 3. Zuzanna Młynarczyk (SP 5 Łask); wyróżnienia: Lidia Magnuska (SP Kolumna) i Lena Dobrzańska (SP Buczek). Kategoria B (klasy 7-8): 1 m. Julia Witusik (SP Bałucz), 2. Marika Sowała (SP Bałucz), 3. Karolina Zacharewicz (SP Wiewiórczyn); wyróżnienie: Jakub Jurek (SP Kolumna).

  – Jurorzy zwrócili uwagę na poziom umiejętności literackich uczniów. Jednomyślnie stwierdzili, że listy świadczą o dużej wrażliwości i empatii ich twórców, którzy dokonali analizy tematów. Prace ujmują nie tylko bogactwem treści i słownictwa, ale przede wszystkim niosą ważny przekaz: Działajmy. Jesteśmy odpowiedzialni za zmiany na Ziemi. Zostawmy kawałek świata przyszłym pokoleniompowiedziała nauczycielka Agnieszka Sobczak, pomysłodawczyni i główny organizator konkursu.

  Finaliści nagrodzeni zostali przez czasopismo „Biologia w szkole”, burmistrza Łasku Gabriela Szkudlarka, Pocztę Polską, Fundację FORSCIENCE, tygodnik Mój Łask, Gminną Bibliotekę Publiczną w Sędziejowicach, Stowarzyszenie Rękodzieła Łaskiego Szuflandia. Partnerami konkursu był również największy blog popularnonaukowy Crazy Nauka i Enactus Politechnika Łódzka. Konkurs objęty został także honorowym patronatem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

  Oto nagrodzony I miejscem list Kai Michałowicz z Pabianic.

  Szanowny Panie Premierze

  Jestem uczennicą szóstej klasy szkoły podstawowej. Piszę do Pana w związku z wielkim problemem, jakim jest globalne ocieplenie. Ostatnio zaczęło docierać do mnie mnóstwo informacji, według których nasza planeta przechodzi kryzys klimatyczny. Postanowiłam do Pana napisać, ponieważ Pan jako ważna osoba w kraju może coś zmienić. Jestem bardzo zmartwiona dotychczasowym brakiem reakcji na tak poważny problem z Pana strony.

  Mało tego, niedawno dowiedziałam się, że otworzył Pan kopalnię. Na pewno Pan wie, że węgiel tam wydobyty posłuży do wytworzenia energii elektrycznej. Wtedy do atmosfery trafi mnóstwo dwutlenku węgla, który w bardzo dużym stopniu odpowiada za globalne ocieplenie. Ze wszystkich stron słychać, że wyniszczamy Ziemię, a Pan zamiast ją ratować, niszczy ją jeszcze bardziej. Czy ma Pan świadomość, co się stanie, jeżeli nie podejmiemy odpowiednich kroków? Globalne ocieplenie niesie za sobą wiele konsekwencji. Nie tylko będzie cieplej. Mnóstwo miejsc, w których żyją ludzie, zostanie zalane, bo morza i oceny się podniosą. Zwiększy się ilość niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych, jak huragany, powodzie i susze. Będzie brakowało jedzenia, ponieważ Ziemia nie będzie w stanie dać nam tylu plonów, co teraz. Czy naprawdę warto skazywać na cierpienie przyszłe pokolenia? Tym bardziej że prąd można wytwarzać w inne ekologiczne sposoby. Uważam, że powinniśmy zainwestować w elektrownie wiatrowe, wodne i słoneczne. Jak najbardziej ograniczać korzystanie z plastiku, zastępując go innymi ekologicznymi tworzywami. Takie działania bardzo pomogłyby w walce z globalnym ociepleniem. Pan jako szef rządu i wysoko postawiona osoba w naszym państwie dużo może zmienić. Naprawdę warto.

  Mam nadzieję, że poważnie potraktuje Pan mój list. Nie chcę, by moje i przyszłe pokolenia cierpiały przez to, że Pan nie podjął odpowiednich działań, gdy był na to czas.

  Z poważaniem Kaja

  Udostępnij