• News will be here
 • 45-lecie pracy twórczej obchodziła Maria Skrzydłowska-Nowak. W Muzeum Miasta Pabianic na wystawie „WidziMisię” malarka i projektantka zaprezentowała przeszło 80 obrazów i rysunków. Podczas benefisu artystce wręczono odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

  Sobotni wernisaż przyciągnął do zamku wielu miłośników sztuki, rodzinę i przyjaciół Marii Skrzydłowskiej-Nowak. Życiorys artystki przedstawił dyrektor muzeum Ryszard Adamczyk.

  Jubilatka „Ikona Kultury Pabianic” jest malarką i projektantką mieszkającą oraz pracującą w Pabianicach. Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi podjęła studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi na wydziale tkaniny i ubioru, które rozwinęły jej pasję do projektowania tkanin i do malarstwa. Ponad 42 lata realizowała się zawodowo w projektowaniu wzorów tkanin dla wielu renomowanych firm. Były to PZPB „Pamotex” w Pabianicach, ZPJ „Wistil” w Kaliszu oraz „Zwoltex” w Zduńskiej Woli. Tkaniny jej autorstwa prezentowane były na licznych, prestiżowych targach tkanin w Paryżu, Mediolanie, Łodzi, Poznaniu i  we Frankfurcie nad Menem.

  – Przygoda artystki ze sztuką ma początek w jej rodzinnych Pabianicach – mówił Adamczyk. – Jako uczennica liceum plastycznego w Łodzi związana była z pabianickim muzeum. Brała bowiem udział w comiesięcznych spotkaniach adeptów sztuki w naszej placówce. Uczestniczyła w corocznych wystawach twórców odbywających się w zamku. Będąc studentką, związała się z pabianickim klubem „Kalefaktor 41”, zajmując się oprawą plastyczną wielu imprez. W 1975 roku miała tam pierwszą indywidualną wystawę malarstwa i rysunku.

  Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Brała udział w 12 wystawach indywidualnych i ponad 60 zbiorowych. Była również współorganizatorką plenerów malarskich. Od dwóch lat działa w klubie „Podróż przez Pabianice”. Utrwala piękno Pabianic na rysunkach. Obecnie uprawia twórczość w zakresie malarstwa sztalugowego, akwareli, rysunku, fotografii i projektowania graficznego. W Pabianicach prowadzi galerię autorską „WidziMisię”. W bieżącym roku została uhonorowana tytułem „Ikona Kultury Pabianic”.

  Wielkim przeżyciem dla Marii Skrzydłowskiej-Nowak było otrzymanie odznaki honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, nadanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W sobotę wyróżnienie artystce wręczyła wiceprezydent Aleksandra Jarmakowska-Jasiczek, mówiąc: – Przybyliśmy dzisiaj wszyscy, aby podziwiać dzieła i talent artystki. Jej sztuka uczy nas piękna i estetyki. Mamy nadzieję, że następne lata również będą twórcze…

  Wzruszona Maria powiedziała: – Chciałam podziękować wszystkim za przybycie, za patronat, dyrekcji muzeum. Dzisiaj możemy na wystawie zobaczyć mój dorobek dwóch ostatnich dekad, maluję co widzę, co mnie wzrusza. Ja się rozkręcam. Mam nadzieję, że będzie to następny etap w mojej twórczości.

  „Tematem dominującym w twórczości artystki jest pejzaż i kwiaty” – napisała we wstępie do katalogu Maria Kępińska, krytyk sztuki. – „Prace te oddają intensywność piękna krajobrazów z wielu regionów ziemi ojczystej. Świat w obrazach jest zjawiskiem twórczego współgrania mocy barw i światła”.

  Na jubileusz przybyły między innymi Dorota Kołakowska i Krystyna Mikita ze Związku Harcerstwa Polskiego, które podziękowały bohaterce wieczoru za 20 lat współpracy.

  – Przez te lata Maria prowadziła warsztaty z dziećmi niepełnosprawnymi oraz z dziećmi z Ośrodków Pomocy Społecznej w wielu ośrodkach harcerskich, między innymi w Załęczu Wielkim. Maria jest nie tylko malarką, ale i wielkim pedagogiem. Dzięki jej zaangażowaniu przeszło cztery tysiące dzieci doświadczyło obcowania ze sztuką – wspominały.

    Po złożeniu życzeń jubilatce i wręczeniu wielu bukietów kwiatów goście oglądali z zachwytem wystawę.

   Później przenieśli się na zamkowe piętro, aby wysłuchać koncertu. Pierwszy utwór „Dla Elizy” Ludwiga van Beethovena zagrali na fortepianie Jan Walczak i Antoni Walczak, wnukowie artystki. Następnie piosenki poetyckie, które tak bardzo lubi Maria Skrzydłowska-Nowak, zaśpiewali i zagrali dla niej: Nadia Reguła, Dominika Rubiak, Maja Małek i Igor Reguła.

  Patronat nad wydarzeniem objęli Prezydent Miasta Pabianic i Starosta Powiatu Pabianickiego. Wystawę można oglądać do 7 września 2024 roku.

  foto: Ol.

  Udostępnij