• News will be here
 • W Pabianicach powstała pierwsza jadłodzielnia społeczna.

  Dzisiaj (22 lutego) w samo południe w siedzibie Teen Challenge przy ul. Moniuszki 19 uruchomiono jadłodzielnię, czyli punkt wymiany żywności. Działaczki i działacze pabianickiej Lewicy postanowili przekazać na dobry początek lodówkę na rzecz Misji Społecznej Teen Challenge.

  – Rocznie w Polsce przeciętny Polak marnuje około 50 kilogramów żywności. Szacuje się, że na świecie do kosza trafia blisko 30 procent wyprodukowanego jedzenia – rozpoczęła Aleksandra Stasiak z pabianickiej Lewicy. – Nasze drogi połączyła idea stworzenia w Pabianicach punktu, gdzie można będzie żywność oddawać nieodpłatnie, aby mieszkańcy naszego miasta, ci biedni i potrzebujący, ale także wszyscy mieszkańcy mogli żywność, której nie są w stanie w stanie zagospodarować, przynosić właśnie do takiego punktu.

   W Polsce pierwsza społeczna jadłodzielnia powstała w maju 2016r. w Warszawie. Następne były Toruń, Kraków, Wrocław, a z naszego najbliższego otoczenia Łódź, Aleksandrów Łódzki czy Piotrków Trybunalski.

  – Żywność do tej lodówki może przynosić każdy. Ograniczenie jedynie jest takie, że nie powinniśmy do tej lodówki przynosić surowego mięsa, surowych jajek oraz niepasteryzowanego mleka – dodała Joanna Michalska-Szmytka z Lewicy. – Idea, która przyświeca jadłodzielni, to motto „Zostaw, jeżeli masz za dużo. Weź, jeżeli potrzebujesz”. Bardzo zachęcamy restauratorów, hotelarzy i firmy kateringowe, które mają nadmiar żywności po różnego rodzaju imprezach, żeby je również tutaj dostarczali, ponieważ nie są w stanie wszystkiego rozdzielić, a tutaj na pewno są osoby, które bardzo chętnie z tego jedzenia skorzystają.

   Jadłodzielnia na początek będzie czynna w godzinach pracy stowarzyszenia, co pozwoli uniknąć ewentualnych aktów dewastacji. Jedzenie można tu przynosić od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00 – 14.00, we wtorki także w godzinach 18.00 – 22.00, a w soboty w godzinach 19.00 – 24.00. Lodówka ma jednak stanąć na zewnątrz, aby była dostępna dla mieszkańców całą dobę. Po załatwieniu wszystkich formalności obiekt będzie monitorowany. Będzie również stał regał na suche rzeczy.

  – Powiem tak szczerze i otwarcie, tak z serca, że bardzo jesteśmy wdzięczni lewicy pabianickiej za pomoc i za wsparcie Nie ukrywam, że jest to marzenie mojej żony. Cieszymy się, że jedzenie nie będzie marnowane i trafi w potrzebujące ręce – powiedział Ireneusz Jażdżewski, prezes stowarzyszenia Teen Challenge.

  Pomysłodawcy liczą, że pierwszy tego rodzaju punkt w Pabianicach przyciągnie dużo ludzi, niekoniecznie głodnych i biednych, ale wszystkich mieszkańców miasta. Uruchomienie jadłodzielni nie wymagało zbyt wielu formalności. Potrzebne było gniazdko z prądem do podpięcia lodówki i trochę miejsca, aby postawić obok regał z półkami na produkty nie wymagające schładzania.

   

  Udostępnij

  Jeden komentarz

  Możliwość komentowania została wyłączona.