• Termin na złożenie rocznego zeznania PIT upływa 30 kwietnia – tak stanowi ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz Ordynacja podatkowa. W dobie pandemii z fiskusem za 2019 rok rozliczymy się do końca maja.

    Ministerstwo Finansów zdecydowało o wydłużeniu terminu na złożenie rocznej deklaracji PIT, co jest szczególnie istotne dla osób prowadzących działalność gospodarczą. W ich przypadku konieczne jest bowiem samodzielne wypełnienie i przesłanie zeznania do urzędu skarbowego. W tym roku będzie można to zrobić do 31 maja.

    Osoby, które do 1 czerwca zapłacą podatek z tytułu PIT za ubiegły rok, nie będą musiały płacić odsetek za zwłokę.

    Zazwyczaj ostatnie dni kwietnia to nerwowy okres dla osób, które złożenie zeznania podatkowego odkładają na ostatnią chwilę. Co prawda gdy powszechne stało się rozliczanie przez internet, a na dodatek drugi rok z rzędu skarbówka sama przygotowuje rozliczenie dla większości podatników, już tak wielkich kolejek w urzędach skarbowych nie ma, ale…

    W tym roku ze względu na koronawirusa mamy dodatkowy miesiąc na ostateczne podatkowe pożegnanie 2019r. I choć formalnie nadal obowiązuje termin 30 kwietnia, bo odpowiedni przepis ustawy Ordynacja podatkowa nie uległ zmianie, rozporządzenie szefa resortu gwarantuje, że jeśli przesuniemy rozliczenie o miesiąc, to bez zbędnych dodatkowych wyjaśnień zostanie nam uznane, że spełniliśmy swój obowiązek na czas.

    Udostępnij