• Wielu dorosłych co roku przed Dniem Dziecka staje przed wyjątkowym wyzwaniem, szukając pomysłu, jaki prezent sprawić dziecku, by zaspokoić oczekiwania pociechy i nie zrujnować przy tym domowego budżetu.

  A nie jest to zadanie łatwe, dzieci rosną szybko, ich upodobania, jak i moda w przemyśle zabawkowym również się zmieniają. Prezent, który sprawił radość dziecku wcześniej, dzisiaj może już się nie sprawdzić.

  Najważniejsze święto polskich dzieciDzień Dzieckapierwotnie ustanowione, by upowszechniać cele i ideały dotyczące praw dziecka, dzisiaj kojarzy się przede wszystkim z czasem radości, zabawy i wręczania podarunków nie tylko najmłodszym, przecież w oczach rodziców dziećmi jesteśmy bez względu na wiek. I chociaż totylko” prezent, to co roku rzesze rodziców zastanawiają się, co wywoła szczery uśmiech i zadowolenie obdarowanych.

  Wyniki badania przeprowadzonego w ramach kampanii Słodka Równowaga są zaskakujące! Okazało się, że prezenty, z których naszym zdaniem dzieci cieszą się najbardziej, to nie te, które w tym roku mamy na swojej liście zakupowej. Do rozbieżności pomiędzy tym, co planujemy kupić, a tym co podoba się dzieciom, mogą przyczyniać się nie tylko ograniczenia finansowe, ale również cel wychowawczy rodziców.

  Słodka radość

  Zdaniem Polaków, prezentem z okazji Dnia Dziecka, który przynosi najmłodszym największą radość, są gadżety i sprzęt elektroniczny uważa tak co trzeci pytany. Dużą popularnością cieszą się także gry elektroniczne (27%) i słodycze (26%). To TOP 3 najbardziej pożądanych prezentów przez dzieci w 2020 roku.

  W ankiecie zapytano dorosłych o prezenty, które planują podarować dzieciom z okazji Dnia Dziecka. W tym roku najwięcej dzieci otrzyma książkę (25%) i pieniądze (24%), na te podarunki wskazał co czwarty badany. Wielu z nas planuje kupić dziecku zabawkę edukacyjną (22%) czy grę planszową lub puzzle (20%). Część decyduje się na tzw. czasoprezent”, czyli wspólne spędzenie czasu z dzieckiem w formie wyjścia lub wyjazdu (20%).

  Co ciekawe, według badania, trafionym prezentem na Dzień Dziecka okazują się słodycze, które mogą pogodzić oczekiwania dzieci i interes rodziców, a przy tym wywołają uśmiech u niejednego małego smakosza. Słodki upominek może być drobnym dodatkiem lub stanowić element wspólnego świętowania. Dla dzieci najchętniej wybieramy słodycze w formie czekolady (aż 44%), lodów (32%) i jajka niespodzianki (29%). To dla wielu dorosłych smaki dzieciństwa…

  Z pewnością słodycze to sprawdzony prezent na Dzień Dziecka. Dzieci mają naturalnie uwarunkowaną preferencję słodkiego smaku z uwagi na słodkawy smak mleka matki. Słodki smak jest dla dziecka czymś naturalnym i przyjemnym. To także dobra okazja, by uczyć dzieci trzymania się zasady, że słodycze możemy jeść „odświętnie”czyli okazjonalnie. Cukry proste mogą być częścią zbilansowanej diety, o ile są spożywane w odpowiednich ilościach i w odpowiednich okolicznościach na przykład przed aktywnością fizyczną czy wysiłkiem umysłowym. Warto pokazać dzieciom właściwy sposób obchodzenia się ze słodyczami. Warto także pamiętać o tym, że zdrowe słodycze możemy przygotowywać samodzielnie. Podane pod postacią słodkiego deseru zdrowe produkty, takie jak naturalne kakao, świeże owoce, nabiał, miód i orzechy, stanowią cenne źródło witamin, składników mineralnych, antyoksydantów i błonnika mówi dietetyk Jadwiga Przybyłowska, ekspert programu Słodka Równowaga.

  Udostępnij