• News will be here
 • Płytki nie są już dostępne jedynie w standardowych wymiarach. Coraz częściej i chętniej decydujemy się na nietypowe wymiary, zwłaszcza wielkie formaty. Są to płytki łazienkowe, które pozwalają zrezygnować z dużej ilości fug, co przekłada się na optyczne powiększenie pomieszczenia, ale też skutkuje minimalistycznym i nowoczesnym designem. Ponadto występują w szerokiej palecie wzorów i kolorów, wśród których są m.in. płytki inspirowane surowym betonem i szlachetnym kamieniem, ale też białe z połyskiem i w intensywnych kolorach. Dla niektórych wyzwaniem może być ich układanie.

  Zaczynamy od dobrego planu

  Niezależnie od tego, czy płytki ceramiczne są w standardowych czy większych rozmiarach, konieczne jest wcześniejsze zaplanowanie ich odpowiedniego rozmieszczenia. W przypadku wielkich formatów często konieczne jest docinanie płytek. Nieestetycznie wyglądać będą różnice w rozmiarach płytek w centralnych obszarach ścian i podłogi. Aby tego uniknąć, dokonujemy odpowiednich pomiarów powierzchni, na której płytki łazienkowe będziemy układać. Następnie obliczamy, ile płytek w wybranym rozmiarze będziemy potrzebować i zawsze kupujemy ich o ok. 10% więcej. Układanie płytek zaczynamy od góry, aby te docięte znajdowały się na samym dole. Przy płytkach podłogowych docięte niech będą na styku ze ścianą, czyli planujemy ich układanie od środka.

  Przygotowujemy podłoże pod płytki łazienkowe

  Zanim przymocujemy płytki ceramiczne do podłoża, powinniśmy je odpowiednio przygotować. Musi być idealnie czyste i równe. Dlatego oczyszczamy powierzchnię ze wszystkich zabrudzeń, zarówno z kurzu, jak też trudniejszych plam. Sprawdzamy też poziom wilgotności, który nie może przekraczać 2%. Jeżeli pozostawimy powierzchnię z zabrudzeniami, nawet najmniejszymi, będzie to miało negatywny wpływ na przyczepność płytek do ściany lub podłogi. Wszelkie nierówności trzeba też wyrównać, do czego wykorzystujemy masę szpachlową. Dobrze sprawdza się ponadto wylewka samopoziomująca. Podłoże trzeba też zagruntować. Jest to konieczne dla zwiększenia przyczepności i zmniejszenia nasiąkliwości.

  Układamy wielkoformatowe płytki

  Kiedy już mamy zaplanowane rozmieszczenie płytek oraz podłoże jest przygotowane, możemy układać wybrane wielkoformatowe płytki ceramiczne. Mocujemy je do podłoża specjalnym klejem o podwyższonej przyczepności np. klasy C2 i S1. Duży format płytek powoduje, że klej musi dobrze je trzymać, aby uniknąć odklejenia. Takie płytki są zazwyczaj cięższe od standardowych i mają naturalnie większą powierzchnię, którą stykają się z podłożem. Klej nakładamy równomiernie zarówno na powierzchnię ściany lub podłogi, jak też płytki. Pomiędzy płytkami wykonujemy fugi, które powinny mieć minimum 2 mm szerokości. Jeżeli w łazience jest ogrzewanie podłogowe, to na podłodze fugi przy płytkach wielkoformatowych niech będą szersze na 5 mm.

  Wielkoformatowe płytki łazienkowe dobrze sprawdzają się zarówno na podłodze, jak też na ścianie. Są większe, dlatego należy zachować szczególną ostrożność przy ich mocowaniu. Kluczowe jest właściwe przygotowanie podłoża, aby było idealnie czyste i równe. Wtedy płytka ma zapewnioną odpowiednią przyczepność.

  Udostępnij