• Muzeum zaprasza 16 października o godzinie 17.00 na otwarcie wystawyAfryka na kartkach pocztowych XIX i XX w. ze zbiorów Muzeum Miasta Pabianic”.

  Kuratorem wystawy, która prezentuje 57 pocztówek głównie z terenów dawnego kolonialnego Konga Belgijskiego i Francuskiego, jest etnograf Beata Borycka. Współpraca kuratorska, aranżacja i oprawa plastyczna to Aleksandra Walczak.

  Kartki wzbogaciły etnograficzne zbiory afrykańskie dzięki kolejnej darowiźnie Petera Majoka, który od 2007 roku systematycznie ofiarowuje na rzecz pabianickiego muzeum szereg ciekawych zabytków z Afryki mówi Beata Borycka.

  Pierwszymi darami były rzeźby królewskich przodków ludu Bamileke z Kamerunu oraz ceremonialna tykwa na wino palmowe ozdobiona misternymi oplotami z włókien roślinnych oraz czaszkami małpek i antylop. Potem były kolejne rzeźby (w tym liczne fetysze), bransolety mosiężne, 43 fotografie z lat 19471958 z terenów dawnej Rodezji łnocnej (obecnej Zambii), a także bardzo cenne maski rytualne.

  Majok, z pochodzenia pabianiczanin, obecnie mieszkaniec Niemiec, zafascynowany jest Afryką i jej kulturą. Zajął się także kolekcjonowaniem afrykańskiej plastyki obrzędowej oraz dawnej ikonografii Czarnego Lądu, a część artefaktów z gromadzonego przez wiele lat zbioru przekazał Muzeum Miasta Pabianic.

  Ostatnią darowizną Petera Majoka były stare pocztówki z Afryki, które do Pabianic trafiły w kwietniu 2019 roku. Uwieczniona jest na nich codzienność dawnej Afryki Środkowej. To doskonała ilustracja historii, kultury i obyczajowości Czarnego Lądu dodaje kurator.

  Widzimy Afrykę poprzez obiektyw fotografów końca XIX i początków XX w., spoglądamy na ludzi, ich stroje, uzbrojenie, wioski, w których mieszkali i miejsca, które były im znane i bliskie. Widzimy świat, który już dawno przeminął, ale poprzez fotografię umieszczoną na pocztówce został udokumentowany i zachowany dla potomności.

  Udostępnij