• Polacy wyrzucają miliony ton artykułów spożywczych i… opakowań. 16 października obchodzony jest Światowy Dzień Żywności.

    Jak wynika z raportu Federacji Polskich Banków ŻywnościNie marnuj jedzenia 2019”, aż 42 proc. Polaków przyznaje, że zdarza im się wyrzucać żywność. Najczęściej w koszach na śmieci ląduje pieczywoprawie jednej czwartej ankietowanych zdarza się to robić. Na kolejnych miejscach w niechlubnym zestawieniu znajdują się wędliny (12,8 proc.) i świeże owoce (12,6 proc.).

    Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy najczęściej wymienia się zepsucie produktów (65,2 proc.) i przeoczenie ich daty ważności (42 proc.).

    W Polsce do śmieci trafia w ciągu roku ok. 9 mln ton jedzenia. Co więcej, wyrzucanie żywności to też znaczne straty ekonomiczne i ekologiczne, ponieważ niepotrzebnie zużywa się surowce w procesie produkcyjnym. Wytworzenie 1 kg wołowiny to aż 15.000 l wody. Dlatego tak istotne jest dbanie o to, by kupować tylko tyle artykułów spożywczych, ile rzeczywiście jesteśmy w stanie spożyć.

    Udostępnij