• News will be here
 •  

  Pożyczki pozabankowe są w Polsce popularne już od lat. Z takich produktów pożyczkowych korzystają zarówno osoby, które nie dostałyby kredytu w banku z powodu wysokich wymagań, jak i konsumenci, którzy mogliby zaciągnąć kredyt w każdej chwili. Wszystko dlatego, że szybkie pożyczki stały się alternatywą dla bankowej oferty i mają wiele zalet.

  Nawet pandemia, która utrudniła działanie wielu firmom pożyczkowym, nie zlikwidowała zapotrzebowania na pożyczki pozabankowe. Według raportu BIK w samym tylko wrześniu 2020 roku firmy pożyczkowe współpracujące z BIK udzieliły pożyczki na łączną kwotę 368 mln zł, przyznając klientom 164,1 tys. zobowiązań. Ile pożyczał statystyczny Kowalski? Średnia wartość finansowania udzielonego w tym sektorze wyniosła 2 242 zł. Łącznie w okresie od stycznia do września 2020 roku instytucje pozabankowe przyznały ponad 1,5 mln pożyczek na łączną kwotę 3,404 mld zł.

  Dlaczego pożyczki pozabankowe cieszą się tak dużym zainteresowaniem?

  Firmy oferujące pożyczki pozabankowe pojawiły się w Polsce już na początku lat 90. XX wieku. Sektor pożyczkowy szybko się rozwijał, a dziś stał się ważnym uczestnikiem rynku finansowego w Polsce. Firmy pożyczkowe cieszą się zaufaniem klientów, także tych, którzy są kredytobiorcami w banku i szukają dodatkowego finansowania dostępnego szybko, bez skomplikowanych formalności oraz umożliwiającego uzyskanie zobowiązania bez wychodzenia z domu. Właśnie ta większa dostępność i wygoda pożyczania przyciągają wielu konsumentów.

  – Pożyczka pozabankowa różni się od kredytu bankowego, dzięki temu może być dla niego alternatywą. Z takiej pożyczki warto korzystać, gdy zależy na szybkim otrzymaniu finansowania – mówi ekspert marki VIVUS. – Pożyczka pozabankowa charakteryzuje się minimalnymi formalnościami, dostępnością przez Internet, a także szybkim i uproszczonym procesem pożyczkowym. Dodatkowo w ofercie firm pożyczkowych można znaleźć często pożyczki za 0 zł.

  Oto 5 cech pożyczki pozabankowej, które sprawiają, że konsumenci chętnie z nich korzystają.

  1. Minimum formalności

  Główną zasadą preferowaną w firmach pożyczkowych jest to, aby pożyczka pozabankowa była dostępna dla wielu klientów. W tym celu zminimalizowano ilość formalności, tak aby cały proces pożyczkowy mógł przebiegać szybko. To przeciwieństwo procedur używanych w bankach, gdzie trzeba złożyć wiele dokumentów, wnioskując o kredyt. W przypadku instytucji pozabankowych w wielu wypadkach formalności polegają na wypełnieniu prostego formularza i wykonaniu przelewu weryfikacyjnego. Pożyczkodawcy na ogół nie wymagają od wnioskującego żadnych dokumentów oraz zaświadczeń od pracodawcy, chociaż w przypadku wątpliwości mogą poprosić o dodatkowe informacje.

  2. Prosty wniosek

  Instytucje pozabankowe, chcąc ułatwić klientom zaciągnięcie pożyczki, umożliwiają wypełnienie wniosku przez Internet. Taki wniosek najczęściej nie jest skomplikowany i nie wymaga bardzo wielu danych. W formularzu trzeba podać dane osobowe, numer telefonu oraz adres e-mail, które są niezbędne do kontaktu pomiędzy pożyczkobiorcą i pożyczkodawcą. We wniosku należy także wpisać numer konta bankowego, który jest własnością wnioskującego. Na podany rachunek zostaną przelane pożyczone pieniądze. Istotne jest także podanie informacji na temat źródła i wysokości dochodu, które wykorzystane są do oceny zdolności kredytowej klienta. Wypełniony wniosek należy przesłać online do firmy pożyczkowej.

  3. Szybka weryfikacja

  Firmy pożyczkowe starają się, żeby cały proces pożyczkowy przebiegał szybko i nie był zbyt skomplikowany. W związku z tym, że jest on prowadzony online, pożyczkodawcy nie mają osobistego kontaktu z klientem. Dlatego do weryfikacji jego tożsamości używają przelewu weryfikacyjnego. Czynność ta wymaga, aby pożyczkobiorca z konta bankowego utworzonego na własne nazwisko wykonał przelew na symboliczną kwotę – może to być 1 gr lub 1 zł. Pieniądze muszą zostać przekazane na rachunek instytucji pozabankowej. Dopiero po zaksięgowaniu tej wpłaty pożyczka może zostać przekazana na konto wnioskującego.

  4. Pożyczka pozabankowa za 0 zł

  Wiele instytucji pozabankowych ma w swojej ofercie specjalne pożyczki, które są dostępne tylko dla nowych klientów. Z propozycji takiej może skorzystać tylko pożyczkobiorca, który nigdy wcześniej nie wnioskował o zobowiązanie w danej firmie pożyczkowej. Trzeba jednak pamiętać, że pierwsza pożyczka jest z reguły nieco niższa niż następna (np. w VIVUS można pożyczyć za pierwszym razem maksymalnie 3000 zł – RRSO 0%, przykład reprezentatywny na dole artykułu, gdy od drugiego zobowiązania kwota maksymalna wynosi już 7500 zł – RRSO 513,8%).

  5. Pożyczka bez wychodzenia z domu

  Wychodząc naprzeciw potrzebom swoich klientów, którzy z różnych przyczyn nie mają czasu na wizyty w placówkach stacjonarnych, firmy pożyczkowe umożliwiają załatwienie wszystkich formalności online. Do wypełnienia i przesłania wniosku do pożyczkodawcy wystarczy komputer, tablet lub smartfon z dostępem do Internetu. Środki z pożyczki są przelewane na konto pożyczkobiorcy, a dokumenty są dostarczane w formie elektronicznej na adres e-mail. Dzięki temu można pożyczyć pieniądze bez wychodzenia z domu, co ma szczególne znaczenie w czasach pandemii.

  Pożyczka pozabankowa to zobowiązanie udzielane na innych zasadach niż kredyt bankowy. Charakteryzuje się prostymi formalnościami, które można wypełnić w domu, korzystając z urządzenia z dostępem do Internetu. Te cechy pożyczki pozabankowej mają istotne znaczenie i przemawiają na korzyść szybkich pożyczek online.

  Artykuł przygotowany we współpracy z Vivus.pl

  Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl/61, www.vivus.com.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 16.11.2020 r..

  Udostępnij