• Od 19 stycznia w Pabianickim Centrum Medycznym przywrócone zostały porody rodzinne.

  – Przekazuję informację o przywróceniu w naszym szpitalu porodów rodzinnych. Myślę, iż ucieszy ona wiele osób – powiedziała  nam Joanna Rozwens, specjalista ds. administracji w dziale eksploatacji PCM.

  Warunkiem uczestniczenia w porodzie rodzinnym jest spełnienie wszystkich zaleceń zawartych w piśmie prezesa zarządu Janusza Kazimierczaka.

  – W trosce o bezpieczeństwo pacjentek, noworodków oraz personelu konieczne jest wprowadzenie dodatkowych zasad bezpieczeństwa – poinformował szpital.

  – Poród przez cesarskie cięcie, to również poród, ale nie siłami i drogami natury. Co nie oznacza, że jakikolwiek przyszły tatuś będzie inaczej traktowany, niż ten, którego partnerka rodzi siłami natury. W związku z tym, jeżeli będą Państwo spełniali warunki podane przez oddział i przestrzegali zaleceń epidemiologicznych, to jak najbardziej będzie można kangurować swoje maleństwo. Obecności przyszłych tatusiów na sali cesarskiego cięcia nie preferujemy. Przyznaję, że sami tych nowych warunków będziemy się uczyć, więc prosimy o wyrozumiałość – napisała na Facebooku Jolanta Parafiniuk, położna oddziałowa PCM.

  Warunki uczestniczenia w porodzie rodzinnym:

  1. Pary planujące poród rodzinny w okresie dwóch tygodni poprzedzających poród powinny ograniczyć kontakty z osobami trzecimi w celu zminimalizowania prawdopodobieństwa zakażenia wirusem SARS-CoV-2.
  2. Osoba towarzysząca powinna być zdrowa – bez objawów przeziębienia: kaszel, temperatura, katar itp.
  3. Osoba towarzysząca nie może być objęta kwarantanną ani izolacją. Nie może mieć kontaktu z osobą chorą ani podejrzaną o zakażenie wirusem SARS-CoV-2 w okresie co najmniej 14 dni przed porodem.
  4. W porodzie rodzinnym może uczestniczyć wyłącznie jedna osoba towarzysząca. Zalecane jest, aby posiadała aktualny wynik poziomu przeciwciał klasy IgG w kierunku SARS-CoV-2 lub zaświadczenie o przebytym szczepieniu przeciwko COVID-19.
  5. Pacjentka oraz osoba towarzysząca muszą wypełnić w momencie przyjęcia do szpitala ankiety epidemiologiczne.
  6. Osoba towarzysząca zostaje wprowadzona na oddział z chwilą rozpoczęcia porodu pod warunkiem braku innych rodzących na Sali Porodowej.
  7. Osoba towarzysząca zobowiązana jest do noszenia maseczki dobrze przylegającej do twarzy, zakrywającej usta i nos, fartucha ochronnego, częstego mycia i dezynfekcji rąk.
  8. Osoba towarzysząca nie opuszcza Sali Porodowej, w której przebywa z pacjentką, o ile nie otrzyma takiego polecenia od personelu medycznego.
  9. Osoba towarzysząca zaopatruje się w wodę i suchy prowiant.
  10. Po porodzie siłami natury osoba towarzysząca może pozostać w Sali Porodowej przez maksymalnie 2 godziny. Osoba towarzysząca przez cały czas trwania porodu nie może opuszczać Sali Porodowej.
  11. Ostateczną decyzję dotyczącą możliwości odbycia porodu rodzinnego podejmuje lekarz dyżurny.

  Więcej dowiedzieć się można pod numerem telefonu: (42) 22-53-661 (położna oddziałowa Oddziału Ginekologiczno-Położniczego). Dzwonić należy od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 14.00.

  Udostępnij