• Uwaga! Gmina Ksawerów – jako pierwsza w regionie – wprowadza system sprawdzania, ile odpadów mieszkańcy wyrzucają do kosza.

    W gminie zaczipowano ponad 90% pojemników na odpady. Każdy z zaczipowanych pojemników zostanie przypisany do adresu nieruchomości w celu stworzenia bazy komputerowej dla przygotowania w przyszłości systemu rozliczeń za odpady, np. od kilograma. Urządzenie, choć niewielkie, dostarczy gminie i firmie wywożącej śmieci wiele cennych informacji.

    – Zamontowany czip na pojemniku przekaże informacje dotyczące między innymi wagi odpadów, lokalizacji pojemnika, tak aby pojemnik nie wędrował po różnych posesjach – mówi Kamila Karcz-Napióra z Urzędu Gminy w Ksawerowie. – W sytuacji, gdy właściciel nieruchomości przekaże pojemnik sąsiadowi, a takie zdarzenia mają miejsce, to na konto właściciela nieruchomości, do której został przypisany pojemnik, wpłynie ilość odebranych odpadów z oznaczonego pojemnika, nawet jeżeli odpady wrzuci grzecznościowo sąsiad.

    Ważenie odpadów będzie się odbywać z udziałem pojazdów wyposażonych w system wagowy oraz oprogramowanie do zbierania wszystkich danych.

     

    Udostępnij