• Nadal trwa usuwanie skutków ubiegłotygodniowej nawałnicy w Europejskim Parku Rzeźby A&A przy ul. Grota Roweckiego.

  Cały teren pokryły powalone drzewa. Ucierpiały siatki okalające teren. Zniszczeniom uległy również 3 spośród 18 rzeźb obecnych w parku – wylicza Dorota Tomaszewska, dyrektor Europejskiego Parku Rzeźby A&A.

  Część terenu została uprzątnięta dzięki pomocy pracowników i wolontariuszy. Przywracanie porządku potrwa jeszcze przynajmniej kilka tygodni. Renowacja rzeźb oraz zadbanie o nowe nasadzenia zajmą o wiele więcej czasu niż tylko uporządkowanie drzewostanu.

  Przez luki w ogrodzeniach rozproszeniu uległy również parkowe zwierzęta. Między innymi daniele, które przez kilkanaście godzin można było spotkać na okolicznych terenach. Na szczęście szybko udało się sprowadzić zwierzęta z powrotem – dodaje dyrektor.

  Rzeźby, które uległy dewastacji to „Matematyczna rzeźba” Miguela Angela Velita z Peru z 2012 roku, jeden z „Wtulonych” Tomasz Koclęgi z 2013 roku oraz „Nowa energia” Jimmiego Dahlberga ze Szwecji z 2015 roku. „Matematyczna rzeźba” prawdopodobnie będzie wymagała jedynie podniesienia i przymocowania do postumentu. Dwie pozostałe uległy znacznym deformacjom.  Pojawiły się wgniecenia na skutek powalenia drzew.

  Trwa wycena poniesionych szkód oraz nawiązywanie kontaktu z samymi artystami oraz firmami, które byłyby w stanie pomóc przy renowacji – informuje Tomaszewska.

  foto: Park Rzeźby

  Udostępnij