• News will be here
  • 30 lat temu ukazała się książka „Wizerunki władców polskich” wydawnictwa Panaceum, z ilustracjami pabianiczanina Norberta Hansa, miłośnika historii.

    Historia zawsze go interesowała.

    – Po wojnie inne czasy, nowy świat komunistyczny. Spotykałem się z Andrzejem Owczarkiem, historykiem, w mojej pracowni nazywanej Bunkrem, przy ulicy Wyspiańskiego. On opowiadał nam o historii, a ja ze znajomymi artystami przekazywaliśmy wiedzę o sztuce – wspomina Norbert Hans.

    W 1992 roku redaktor Ernest Bryl z Łodzi zamówił u Hansa cykl portretów władców Polski.

    – Skontaktował się ze mną poprzez drukarnię PZPB przy ulicy Nowotki. Publikacja miała być przewodnikiem po zawiłych losach historii naszego państwa. Dla młodzieży miałaby być przyjacielem przed klasówkami, a dla dorosłych przypomnieniem nie tylko imion i dat, ale również prawd historii – mówi.

    Nie ukrywa, że tworząc portrety władców, wzorował się na cyklu rysunków Jana Matejki, ale…

    – Dodawałem swój komentarz poprzez na przykład dodawanie wizerunków pieczęci, monet, witraży…

    Dwa lata po wydaniu „Wizerunków władców polskich” Alfred Edward Dreszer, pisarz i poeta, poprosił pabianiczanina o zilustrowanie książki „Pięć wierszy o Królewskich Łazienkach w Warszawie”. Powstało wtedy 6 ilustracji obrazujących park.

    – W ogóle to dużo rysowałem z myślą o wątkach historycznych. Gdy miałem polecieć do Wenezueli na otwarcie wystawy, okazało się, że dzień wcześniej odebrano mi paszport. Wtedy powstała praca „Król jest nagi” pokazująca smutną rzeczywistość roku 1980 – powiedział Hans.

    Następny historyczny cykl związany ze stanem wojennym powstał dwa lata później. Rysunki pokazywały milicję, jej działania i atmosferę tamtych czasów.

    W 1989 roku pojawił się cykl prac tworzonych techniką mieszaną o pomniku Niepodległości. Był wystawiany w Muzeum Miasta Pabianic, ale tylko… 5 dni.

    Ówczesne władze dopatrzyły się w nim elementów antyradzieckich – uśmiecha się pan Norbert.

    Muzeum w Opatówku w 1996 roku zamówiło u mistrza cykl 15 prac dotyczących kompozytorów polskich, które są naturalnym hołdem złożonym twórcom muzyki. Powstały wtedy portrety m.in. Ignacego Paderewskiego, Karola Szymanowskiego.

    Najnowsza historia jest natomiast obecna na kartce świątecznej powstałej z okazji Wielkanocy 2022.

    – Pokazałem, jak nas otacza wroga rzeczywistość. Mam nadzieję, że najgorsze dla Polski nie nastąpi…

    Udostępnij