• News will be here
  • Dziś, 17 kwietnia, świętujemy Zmartwychwstanie Pańskie – najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie celebrujące misterium paschalne Jezusa Chrystusa.

    Wielkanoc powstała od święta obchodzonego w duchu i prawdzie w ramach żydowskich obrzędów Pesach. W chrześcijaństwie pojawiła się po soborze nicejskim w 325 roku, podczas którego ustalono jej datę na pierwszą niedzielę po pierwszej pełni Księżyca. Wielkanoc stała się więc świętem ruchomym – może przypaść między 22 marca a 25 kwietnia.

    Święta Wielkiej Nocy nawiązują swoją tradycją do ostatnich dni życia Jezusa. W chrześcijaństwie celebruje się tzw. Wielki Tydzień, w którym najważniejsze są trzy dni: Wielki Piątek (upamiętnia śmierć Chrystusa na krzyżu), Wielka Sobota (odwiedzanie symbolicznych grobów, w których znajduje się ciało Jezusa) i Niedziela Wielkanocna (świętowanie zmartwychwstania Chrystusa). Święta kończy Poniedziałek Wielkanocny, znany jako „lany” lub „śmigus-dyngus”.

    Symbolika koszyczka

    W wielkanocnym koszyczku jajka, podobnie jak kurczaczki, są symbolem nowego życia i płodności. Chleb kojarzony jest z Ciałem Chrystusa i dostatkiem. Baranek to triumf życia nad śmiercią – symbol Jezusa, który oddał życie za ludzi, by później zmartwychwstać. Zajączek oznacza płodność, a zielone gałązki (najczęściej w postaci borówki lub bukszpanu) zmartwychwstanie. Pieprz odwołuje się do symboliki gorzkich ziół, sól oznacza prostotę, gościnność i dostatek, a chrzan jest symbolem pokonania goryczy męki Chrystusa. Babki oznaczają wzrastanie wiary, nadziei i miłości. Wędliny i kiełbasy symbolizują zdrowie, płodność i dostatek materialny. Palma wielkanocna ma upamiętniać wjazd Jezusa do Jerozolimy i odwołuje się do zwycięstwa, nieśmiertelności i męczeństwa.

     Wesołego Alleluja!

    Udostępnij