• W wieku 93 lat zmarł Stanisław Maciejewski, wieloletni dyrektor Łódzkiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża. Wspominają Go pabianiccy krwiodawcy.

  Dla osób „związanych” przed laty z działalnością na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża, ale także dla nieco młodszego pokolenia członków naszego Stowarzyszenia, to będzie smutna wiadomość – nie żyje Stanisław Maciejewski, były wieloletni dyrektor Łódzkiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża. Zmarł w wieku 93 lat i jego pogrzeb odbył się w środę, 27 kwietnia 2022r.

  „Uczestnicząc w ostatniej drodze Zmarłego, postanowiłem, że napiszę kilka słów o nim in memoriam – ku pamięci. W swoim życiu spotkałem wielu zaangażowanych i pełnych pasji ludzi, ale Człowieka, który całe swoje życie poświęcił czerwonokrzyskiej idei – niesienie pomocy potrzebującemu – tylko raz i tym Człowiekiem był właśnie Stanisław Maciejewski.

  Był wychowawcą, nauczycielem, mentorem wielu pokoleń działaczy i wolontariuszy Polskiego Czerwonego Krzyża. Był „chodzącą” encyklopedią wiedzy o Czerwonym Krzyżu, o Polskim Czerwonym Krzyżu, o ludziach, którzy Czerwony i Polski Czerwony Krzyż tworzyli i którzy w nim działali. Zawsze pełen nowych pomysłów, aby doskonalić działania Stowarzyszenia, któremu poświęcił całe swoje życie. Surowy w ocenach, łagodny w kontaktach osobistych. Znał wszystkich i wszyscy znali Jego.

  Żegnali Go nie tylko łodzianie, ale także przedstawiciele Polskiego Czerwonego Krzyża z całej Polski. Czerwonokrzyskie sztandary pochylające się nad jego grobem oddawały cześć Człowiekowi, który ponad pół wieku poświęcił na to, by Jego ukochany Czerwony Krzyż zawsze służył ponad wszelkimi podziałami politycznymi i wyznaniowymi tym wszystkim, którzy pomocy potrzebowali i potrzebują.

  Szanowny Panie Stanisławie! Będziemy starali się kontynuować to, co Pan czynił przez ludzi – dla ludzi. Największym Pana osiągnięciem nie jest to, że Pana nazwisko pojawiało się na łamach różnego rodzaju artykułów, Pana sukcesem jest to, że zapisał się Pan, i to „złotymi literami”, w sercach tych, którym Pan pomagał! Jednak największym Pana sukcesem są ludzie, których nauczył Pan ponadczasowej czerwonokrzyskiej idei: „…wszędzie i dla wszystkich…”!

  Andrzej Chałupka

  Udostępnij