• News will be here
  • Spotkanie pod hasłem „Nie daj się oszukać” skierowane było przede wszystkim do seniorów. W trakcie debaty rozmawiano na temat różnych form oszustw i kradzieży, jakimi posługują się przestępcy.

    Debata społeczna odbyła się w sali Klubu Seniora „Barak” PSM. Przybyłych gości przywitał komendant insp. Jarosław Tokarski, który omówił cel spotkania i podkreślił, jak ważnym aspektem jest bezpieczeństwo osób starszych.

    Komendant zwrócił uwagę na oszustów, którzy próbują wyłudzić pieniądze, podając się za pracowników wykonujących zawody społecznego zaufania, między innymi za policjantów. Przypomniał uczestnikom, że kiedy zadzwoni osoba podająca się za funkcjonariusza, należy pamiętać o tym, że policjanci nigdy nie informują o szczegółach prowadzonych przez siebie spraw telefonicznie! Nigdy też nie proszą o przekazanie im jakiejkolwiek gotówki – mówi podkom. Ilona Sidorko, rzecznik pabianickiej policji.

    Następnie głos zabrał zastępca komendanta mł. insp. Michał Kaliszewski, który dokładnie omówił każdą z metod działania sprawców przestępstw pod legendą. W dalszej części debaty w formie multimedialnej funkcjonariuszka-policyjny profilaktyk przypomniała uczestnikom mechanizmy działania sprawców wyłudzających pieniądze metodą na tzw. wnuczka, urzędnika, inkasenta i akwizytora.

    Policjantka wskazała również, na co uważać w kontaktach z osobami próbującymi nieuczciwie zachęcić nas do podpisywania różnego rodzaju umów, na przykład w trakcie różnych pokazów czy w miejscu zamieszkania – dodaje podkom. Sidorko. – Kolejną kwestią, jaka została poruszona w trakcie wspólnych rozmów, było omówienie, kogo nie należy wpuszczać do domu, gdzie nie należy przechowywać gotówki i jak bezpiecznie pobierać pieniądze z konta i bankomatu.

    Głos w sprawie omawianych zagadnień zabrała także dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Katarzyna Cegiełka.

    Podczas spotkania policjanci rozdali zgromadzonym ulotki, które oprócz wskazówek dla seniorów, prezentują także prace plastyczne laureatów konkursu na najlepszą „Edukacyjną Laurkę dla Babci i Dziadka”.

    Elementem tego spotkania była otwarta dyskusja, w trakcie której uczestnicy zadawali prowadzącym pytania. W spotkaniu uczestniczyli także pabianiccy dzielnicowi na czele z kierownikiem rewiru dzielnicowych. Każdy uczestnik debaty mógł poradzić się i porozmawiać z dzielnicowym obsługującym rejon w obrębie ulic zamieszkałych przez zgromadzonych – podsumowuje funkcjonariuszka.

    Na zakończenie uczestnicy wypełnili specjalnie przygotowane przez policjantów ankiety podsumowujące przedsięwzięcie, jak również podzielili się swoimi wnioskami i spostrzeżeniami.

    Podobne spotkania odbyły się na przełomie kwietnia i maja w Klubach Seniora przy ul. Orlej i Łaskiej.

    foto: policja

    Udostępnij