• News will be here
  • Dzisiaj, 6 czerwca, w siedzibie Zakładu Wodociągów i Kanalizacji odbyła się konferencja prasowa, na której zarząd przedstawił swój nowy projekt i książeczkę dla dzieci.

    Projekt „Woda i lokalne środowisko ponad wszystko” ZWiK realizować będzie w latach 2022-2023. Dofinansowanie projektu pochodzi ze środków WFOŚiGW i wynosi 126.094 zł. Obejmuje sześć punktów, które szczegółowo przedstawił Krzysztof Rąkowski, kierownik działu ZWiK-u.

    I tak na przykład podczas warsztatów ekologicznych dla przedszkoli i szkół podstawowych (klas I-III) pn. „Woda – dzięki niej żyjemy” dzieci dowiedzą się, jakie znaczenie ma woda dla otaczającego nas świata, jakie jest zapotrzebowanie człowieka na wodę – zarówno pitną, jak i użytkową, poznają jakościowy i ilościowy stan wody w Polsce – sposoby jej niszczenia i oczyszczania.

    Podczas tych warsztatów rozdane zostaną książeczki z pierwszą miejską bajką pt. „Jak kropelka po Pabianicach wędrowała”, którą napisała pabianiczanka Renata Kamińska (obecna na konferencji).

    – Mam zapędy reporterskie, więc bajka musiała opierać się na faktach. W związku z tym współpracowali ze mną: Tomasz Przybyliński, nasz przyrodnik z muzeum, który mi opowiedział zachowania ptaków i zwierząt, Aneta Gabryelska, dendrolog, która opowiedziała mi o drzewach w parku Wolności, dr hab. Mariusz Tszydel z Uniwersytetu Łódzkiego, który był specjalistą od zarybiania Lewityna, Jan Mazurkiewicz, zielarz, który powiedział które pszczoły, na które kwiaty siadają, Dorota Olejniczak, nauczycielka z PM nr 11 i jej grupa Ptysie, na której była testowana bajeczka i która występuje tutaj jako grupa, która przychodzi na Lewityn i tak się zaczyna bajka. Korekta Katarzyna Krawczyk, Mikołaj Czekalski skład i łamanie – wyliczała autorka.

    Kod QR z tyłu książeczki przeniesie nas do nagrania Igora Polaka, aktora z teatru Pacuś, który przeczytał bajkę. Piękne ilustracje wykonała Katarzyna Zalepa. Wydrukowano 5 tysięcy sztuk. To wyjątkowa książeczka – zawiera nie tylko tekst i obrazki, ale również kolorowankę i specjalne patyczki z nasionami, z których po wsadzeniu do ziemi urosną zioła i kwiaty.

    Projekt ZWiK-u obejmuje również filmy edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych, warsztaty ekologiczne dla członków Centrum Seniora  oraz słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku pn. „Woda niezbędna do życia”, spektakle teatralne o tematyce ekologicznej skierowane do przedszkolaków i uczniów. Będzie też Pabianicki Rowerowy Rajd Ekologiczny „Na dwóch kółkach do Dużej Wody” z okazji Światowego Dnia Wody oraz gra terenowa w poszukiwaniu kropelki wody.

    Udostępnij