• W niedzielę, 11 września, w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej zorganizowano warsztaty kaligrafii hebrajskiej i tańca żydowskiego.

  Pierwsze w Pabianicach warsztaty kaligrafii hebrajskiej odbyły się wczoraj, 11 września, w willi Mojżesza Żarskiego przy ul. Sejmowej 2.

  Jeśli ktoś nie wierzy, że da się nauczyć posługiwania alfabetem hebrajskim w ciągu jednych zajęć, powinien poznać Ewę Soroczyńską. Kursanci nawet się nie zorientowali, kiedy zaczęli pisać i czytać po hebrajsku – relacjonują organizatorzy. – Okazuje się, że fantastyczna atmosfera na zajęciach i proste metody to recepta na edukacyjny sukces. To niesamowite uczucie, kiedy w ciągu niespełna dwóch godzin zbiór nieczytelnych szlaczków zamienia się na naszych oczach w logiczny, zrozumiały i prosty alfabet. Teraz nie pozostaje nic innego, jak utrwalić tę wiedzę i żaden izraelski szyld ani inskrypcja na macewie nie będą nam straszne.

  Festiwal Kultury Żydowskiej zakończył się z przytupem, czyli warsztatami tańca. Ze względu na pogodę zajęcia odbyły się w wilii Żarskiego, a nie – jak planowano – na świeżym powietrzu.

  Dzięki temu w willi Mojżesza Żarskiego mogła zabrzmieć żydowska muzyka. Jak wiadomo, muzyka łagodzi obyczaje, a przedwojenne relacje wyraźnie pokazują, że w rodzinie Żarskich nie raz wrzało i nie brakowało trudnych emocji. Odczarowaliśmy to. Dziękujemy Dorocie Nałęcz i Agnieszce Kanas za poprowadzenie grup. Musimy to koniecznie powtórzyć – podsumowali organizatorzy.

  Przypomnijmy: Festiwal Kultury Żydowskiej rozpoczął się 27 sierpnia wystawą plenerową pn. „Tu byli… Tu żyli…” i spacerem. 4 września w willi Żarskiego odbyły się warsztaty kuchni koszernej. Tego samego dnia pabianiczanie uczestniczyli w panelu dyskusyjnym „Żydzi i ich zagłada w polskiej pamięci historycznej” z udziałem autora książki „Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło” Konstantego Geberta.6 września w wilii przy Sejmowej odbył się kolejny panel dyskusyjny, tym razem o nieznanych faktach w żydowskim osadnictwie. Historyk Sebastian Adamkiewicz i antropolog Przemysław Owczarek opowiedzieli m.in. skąd Żydzi wzięli się w Polsce i naszym regionie. Sławomira Ruta z Muzeum Miasta Pabianic i grupy Pabianicki Sztetl, autorka wystawy „Tu byli… Tu żyli…”, opowiedziała z kolei o pabianickich rodzinach żydowskich.

  Zadanie pn. „Przywróćmy pamięć – 80. rocznica likwidacji pabianickiego getta” finansowane było w ramach budżetu obywatelskiego województwa łódzkiego na rok 2022.

  foto: Stowarzyszenie Forum Odpowiedzialnych Pabianiczan

  Udostępnij