• W ostatnim czasie coraz więcej osób rozpoczyna swoją przygodę z terrarystyką. Wiele z tych osób decyduje się na hodowanie ślimaka, jednak nie wszyscy wiedzą, jak dobrze zaopiekować się tym zwierzęciem by żyło długo i miało się dobrze. Tym bardziej początkujący terrarysta nie będzie wiedział nic na temat ich rozmnażania. Jednak nie ma w tym nic i złego, dlatego też poniższy artykuł pomoże uzyskać odpowiedź na najbardziej nurtujące pytanie, tj. Jak rozmnażają się ślimaki w terrariach.
  Rozmnażanie ślimaków

  Zacznijmy od tego, jak wygląda rozmnażanie ślimaków. Większość gatunków ślimaka jest obojnakiem, czyli najprościej mówiąc, ślimak bez żadnego problemu może rozmnożyć się sam ze sobą. Na szczęście najczęściej dotyczy to tych gatunków, które bez problemu możemy spotkać na zewnątrz. Jednak, aby doszło do rozmnożenia ślimaków, które są hodowane w terrarium, będziemy potrzebować więcej niż jednego osobnika. Dobrze jest posiadać kilku osobników, ponieważ zwiększy to prawdopodobieństwo szybszego rozmnożenia się naszego ślimaka. Kopulacja u ślimaków jest dość ciekawa do obserwacji i może trwać nawet kilka godzin. A więc jak rozmnażają się ślimaki? Ślimaki zaczynają oddalać się oraz przybliżać do siebie, po czym wykonują naprzemienne ruchy. Po tym procesie następuje zapłodnienie, które polega na zlizaniu śluzu i zaimplementowaniu sobie go w tylną część ciała. Po wszystkim dochodzi do rozdzielenia.

  Ile trwa ciąża ślimaka? 

  Po zapłodnieniu swojego partnera, w ciele ślimaka pojawia się tzw. kapsuła jaja, która rozpuści się podczas zniesienia jajek. Ślimak zakopuje swoje jaja parę centymetrów pod ziemią. Całość trwa mniej więcej dwa tygodnie, po czym przez kolejny miesiąc jaja ślimaka są zakopane pod ziemią. Podczas wykluwania się ślimak zjada skorupę jaja i powoli zaczyna wychodzić z podziemi. Wypełznięcie na górę zajmuje mniej więcej 10 dni jednak wszystko zależy od danego gatunku ślimaka. To samo tyczy się ilości jaj. 

  Warunki potrzebne do rozmnożenia się ślimaka

  Gdy dowiedzieliśmy się jak wygląda proces rozmnażania się ślimaków, warto jest przejść do warunków jakie potrzebne są, aby ślimaki chciały się rozmnażać. Do prawidłowego rozmnażania się ślimaków potrzebne są odpowiednie czynniki m.in.:

  • temperatura,
  • wilgotność,
  • spora ilość pożywienia, 
  • bezpieczeństwo.

  Wiadomo oczywiście, że warunki te mogą różnić się w zależności od danego gatunku ślimaka. Jednak to nie wszystko dodatkowo oprócz odpowiedniej ilości pokarmu musi być też odpowiednia jego jakość. Dodatkowo w okolicy nie może być żadnych drapieżników, a ziemia powinna mieć odpowiednie pH oraz odpowiedni skład. 

  Kontrolowanie populacji ślimaków?

  Wielu terrarystów swoją hodowlę nastawia na hodowlę pod rozmnażanie. Jest to dość popularne, ponieważ w terrarium nie jest to zbyt skomplikowane jednak musimy wiedzieć, jak kontrolować taką populację. Jeśli nie chcemy już więcej rozmnażać danego gatunku ślimaka, najprostszą metodą jest oddzielenie do innych terrariów wszystkich osobników tak by każdy był sam. Natomiast jeśli nie mamy takiej możliwości, bo dopiero zaczynamy to naszym obowiązkiem jest dokładne czyszczenie terrarium praktycznie codziennie a dodatkowo filtracja wody. Można to robić ręcznie albo zainwestować w mały filtr akwarystyczny, który załatwi za nas całą robotę.

  Wady i zalety hodowania ślimaków w terrarium

  Jak przy każdym zwierzęciu tak i przy hodowli ślimaków mamy kilka zalet, jak i wad. Zacznijmy od zalet:

  • Ślimak jest idealny jako pierwsze zwierzę do terrarium,
  • Koszt utrzymania jest dość niski w porównaniu do innych zwierząt terrarystycznych 
  • Terrarium nie musi być duże, dzięki czemu koszt takiego zbiornika jest dość niski.

  Wady:

  • Ślimaki bardzo łatwo i szybko się rozmnażają, przez co bardzo trudno jest kontrolować jego populację w naszym zbiorniku.
  • Ślimaki żyją dość długo przez co nie nadają się dla osób, które chcą się przekonać czy to zajęcie dla nich. 
  • Zwierzę to jest mało interesujące przez jego flegmatyczne ruchy, więc może bardzo łatwo się znudzić.

  Udostępnij