• 25. Jubileuszowy Rajd „Gwiazdkowy” z Mikołajem zgromadził na starcie przeszło pół tysiąca miłośników wędrówek. Imprezę 10 grudnia zorganizował Klub Turystyki Pieszej „Aaron” PTTK Pabianice.

  Pierwszy rajd odbył się w 1997 roku. Zakończenie miał w Lesie Miejskim.

   – Początkowo mety rajdów były w lesie miejskim, lesie rydzyńskim i ślądkowickim – wspomina  Aleksander Duda, prezes Klubu Turystyki Pieszej „Aaron” i zarazem komandor rajdu. – Kolejne kończyły się w remizach OSP w Rydzynach i Chechle oraz w świetlicy w Czyżeminku.

  Tam pomocą zawsze służyli dzielni strażacy i panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Kilka ostatnich rajdów znalazło metę w gościnnych murach Gminnego Domu Kultury w Bychlewie. Funkcję wicekomandorów od kilku lat pełnią: Ilona Paszkiewicz (SP16), Joanna Nowak (Sala Zabaw „Urwisowo”), Włodzimierz Stanek (PTTK), Marcin Wieczorek (Gmina Pabianice).

  Piechurzy rajdu Gwiazdkowego’22 wystartowali na Lewitynie. Sobotnia trasa prowadziła ich przez Las Miejski do Bychlewa. Po drodze spotkali się z leśniczym.

  – Opowiadałem o Lesie Miejskim, jego walorach. Pytania były ciekawe, na przykład, ile żołędzi jedzą dziki dziennie. Ale również prosiłem dzieci, żeby przekazały rodzicom, aby nie stawiali samochodów przy szlabanach na wyjazdach z lasu – mówił Józef Grzegorzewski.

  Nad bezpieczeństwem uczestników rajdu czuwali członkowie Związku Rezerwistów Wojska Polskiego. Na trasie było dużo śniegu i błota.

  – Julia na metę przyniosła śnieżną kulę, a Wiktoria i Zuzia wygrały rywalizację na najbardziej zabłocone ubranie – z uśmiechem mówiła Anna Szmidt-Pawłowska, nauczyciel z SP nr 9.

  W Gminnym Domu Kultury w Bychlewie turyści spotkali się z Mikołajem. Specjalnymi gośćmi byli: Włodzimierz Stanek z Urzędu Marszałkowskiego, Starosta Powiatu Pabianickiego Krzysztof Habura, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Arkadiusz Jaksa oraz Jerzy Błoch, przewodniczący Rady Gminy Pabianice.

  Na spotkanie z Mikołajem wyruszyły drużyny: SP nr nr 1, 5, 8, 9, 15, 16, 17, „Wigor” UTW i WTZ.  Dołączyli indywidualni turyści. Spoza Pabianic byli uczniowie z SP w Bychlewie, SP w Wiśniowej Górze i SKKT PTTK „Włóczykije” przy SP w Mogilnie Dużym. Najwięcej uczniów (107) wystartowało ze Szkoły Podstawowej  nr 17, którzy zarazem zdobyli Puchar Starosty.

  Na mecie turyści otrzymali paczki ze słodyczami ufundowanymi przez sponsorów oraz wydawnictwami turystycznymi podarowanymi przez Regionalną Organizację Turystyczną w Łodzi.

  – Najbardziej cieszę się z mapy „Zamki województwa łódzkiego” – powiedział Jan Kaczorowski, nauczyciel z SP 17. – Jesienią zwiedziłem sześć zamków Dolnego Śląska, odwiedzę też następne.

  Po spotkaniu z Mikołajem przyszedł czas na bigos i gorącą herbatę. Organizatorom z PTTK pomocy udzieliły członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Bychlewie: Wanda Śpionek, Janina Krauze, Irena Barańska, Elżbieta Błoch, Bożena Frączak, Bogusława Łądka oraz turyści z „Aarona” i przyjaciele z „Urwisowa”.

  Imprezę turystyczną zakończyła uroczystość podsumowująca 25. Jubileuszowy Rajd „Gwiazdkowy”. Poprowadzili ją prezesi pabianickiego Oddziału PTTK im. Kazimierza Staszewskiego Jadwiga Kędzierska i Sławomir Szczesio. Za pomoc w organizacji rajdu podziękowali Marszałkowi Województwa Łódzkiego, Staroście Powiatu Pabianickiego, władzom Gminy Pabianice, przedstawicielom Związku Rezerwistów Wojska Polskiego, PSS „Społem”, SP nr 16, Sali Zabaw dla Dzieci „Urwisowo”, kinu „Tomi” oraz  Aleksandrowi Dudzie, komandorowi rajdów „Gwiazdkowych” i Sławomirowi Łuczyńskiemu za projekty odznak rajdowych.

  Pięknym i wzruszającym akcentem był występ Zespołu Pieśni i Tańca „Bychlewianka”, który zaśpiewał kolędy. Uczestnicy uroczystości spróbowali okolicznościowego tortu i obejrzeli dwie wystawy: „Poznajemy z PTTK piękno województwa łódzkiego” oraz „25 lat rajdów Gwiazdkowych”.

  Rajd „Gwiazdkowy” został objęty Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera oraz patronatem Wójta Gminy Pabianice Marcina Wieczorka i Starosty Powiatu Pabianickiego Krzysztofa Habury. Patronat medialny sprawował tygodnik  „Nowe Życie Pabianic”.  Partnerem wydarzenia było Województwo Łódzkie.

  Udostępnij