• News will be here
 • Aspirant Paweł Gajda i młodszy aspirant Arkadiusz Głowacki, strażacy z Polskiej Ciężkiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej HUSAR, która uratowała 12 osób spod gruzów po trzęsieniu ziemi w Turcji, byli dzisiaj gośćmi honorowymi u starosty Krzysztofa Habury i wicestarosty Gabrieli Wenne-Błażyńskiej. Strażakom towarzyszyli również komendant PSP Pabianice st. bryg. Władysław Duraj oraz zastępca komendanta mł. bryg. Jacek Karcz.

  Paweł Gajda z Dobronia i Arkadiusz Głowacki z Konstantynowa Łódzkiego na co dzień służą w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 9 w Łodzi. Druhowie wchodzą w skład Polskiej Ciężkiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej HUSAR.

  Trzęsienie ziemi nawiedziło Turcji i Syrię w poniedziałek, 6 lutego. Na miejsce tragedii tego samego dnia wieczorem poleciała 76-osobowa grupa strażaków i osiem wyszkolonych psów. W ekipie byli również dwaj druhowie z powiatu pabianickiego. Początkowo strażacy mieli jechać do Adiyaman, ale ostatecznie trafili do Besni. W tej miejscowości zostali zatrzymani przez mieszkańców i poproszeni o pomoc przy wydobyciu uwięzieni pod gruzami ludzi. W ciągu ośmiu dni ocalili 12 osób.

  Dzisiaj w starostwie powiatowym specjalne podziękowania wręczył im starosta Krzysztof Habura.

  – W imieniu zarządu oraz mieszkańców powiatu pabianickiego pragnę serdecznie podziękować za udział w akcji ratunkowej po tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi w miejscowości Besni w Turcji. Jestem pełen podziwu podjętej przez Panów walki i trudu włożonego w ratowanie tego, co dla nas wszystkich jest najważniejsze – ludzkiego życia.

  Udostępnij