• News will be here
 • Wczoraj (13 kwietnia) dziennikarze mieli szansę obejrzeć nowy budynek hotelu Fabryka Wełny. To sala koncertowo-balowa Pawelana, która pomieści nawet 800 osób.

  Stara hala siłowni energetycznej stanowiącej część fabryki włókienniczej Krusche & Ender zmieniła się w salę koncertową o powierzchni 500 m2, mieszczącą kilkuset widzów w układzie teatralnym i bankietowym. W budynku zachowano pozostałości zdobień naściennych oraz stare szprosy okien. Z sufitu spoglądają drewniane kasetony i suwnica wraz z zachowanym sprawnym mechanizmem.

  Wszystko to zaprezentował podczas wczorajszej konferencji prasowej właściciel Andrzej Furman, manager Piotr Chrabelski i dyrektor hotelu Sylwia Raczyńska.

  Od urodzenia jestem pabianiczaninem i jako pabianiczaninowi zależało mi bardzo, żeby to było miasto przyjazne dla mieszkańców i dla ludzi, którzy nas odwiedzają – powiedział Andrzej Furman. – W pewnym momencie zainteresowałem się obiektami, które w Pabianicach niszczały. Wydawało mi się, że mogą być to miejsca, które będą dalej służyć. Ta sala nas zachwyciła, mimo że wyglądało to strasznie i zdawaliśmy sobie sprawę, że przed nami ogrom prac. To świadek historii naszego miasta, powstał więc pomysł na wykorzystanie tej sali. Realizacja trwała bardzo długo, bo 8 lat temu deklarowałem oddanie, ale wykonanie takiego projektu nie jest prostą sprawą. Wyrażam przekonanie, że ten obiekt będzie służył mieszkańcom Pabianic. Że z przyjemnością będą uczestniczyć w wydarzeniach, które chcemy tutaj organizować we współpracy z Fundacją „My kochamy Pabianice” i z innymi organizacjami z terenu naszego miasta, jak również w ramach działalności Aflopa Nieruchomości.

  Do sali koncertowo-balowej prowadzi przeszklone foyer, przestronne na wysokość dwóch pięter, łączące hotel z Pawelaną. Jest nowoczesna, klimatyzowana i z doskonałą akustyką. Wyposażona w elektronikę, klimatyczne oświetlenie i największy w mieście ekran. W sali istnieje możliwość organizowania różnych wydarzeń: konferencji, targów, wesel, koncertów, pokazów mody czy prezentacji samochodów.

  Rozbudowaliśmy część noclegową. Powiększamy hotel o 68 pokoi i 3 sale konferencyjne na parterze. Będziemy również wykorzystywać tę nową część. To sala koncertowa, ale dla nas to będzie sala balowa, weselna, na różnego rodzaju eventy firmowe. Mamy tutaj także możliwość wprowadzenia aut. W tej chwili jesteśmy już zobowiązani kilkoma umowami na prezentację nowych modeli samochodów. Są to firmy z Polski i z Europy. Mamy już zakontraktowanych kilka targów, m.in. narzędziowych – poinformowała dyrektor Sylwia Raczyńska. – Ta nowa przestrzeń pozwoli nam na przyjęcie większych grup konferencyjnych. Teraz będzie to około 240 osób. Będziemy mogli organizować trzy, a nawet cztery wesela w jednym czasie. W części po Formowni, która została niedawno zamknięta, szykujemy część konferencyjną i restauracyjną na powiększoną grupę naszych gości konferencyjnych.

  Sala nie jest wypełniona fotelami i krzesłami. To specjalny zabieg mający na celu dostosowanie jej do różnych wydarzeń. Pawelana pomieści około 500 miejsc siedzących, w zależności od zaawansowania sceny. Na koncertach niewymagających krzeseł będzie to nawet 800 osób. Eventy firmowe przy stolikach koktajlowych organizowane mogą być dla około 650 osób. Jeśli chodzi o wesela, bez parkietu – 350 osób, z parkietem przy okrągłych stołach – 300.

  Ile będzie kosztował wynajem nowej sali?

  Będzie to cena rynkowa. Rynek nie zaakceptuje ceny zbyt wysokiej, bo konkurencja nas przebije swoją ofertą – wyjaśnił Andrzej Furman.

  Manager Piotr Chrabelski dodał: – Chcemy, żeby to miejsce żyło. Dostosujemy ofertę do potrzeb konsumentów i mamy nadzieję, że wydarzeń będzie wiele. Jest bardzo duże zainteresowanie, mimo że ta sala jeszcze nie wystartowała.

  Jaki był koszt powstania Pawelany?

  To musiałbym skierować do mojego księgowego. Powiem tak, budowanie od zera jest tańsze niż budowanie tak, jak my – odpowiedział tajemniczo właściciel kompleksu.

  Manager zachęca pabianiczan, by zgłaszali swoje pomysły na wykorzystanie sali. Zarządzający są otwarci na wszelkie propozycje.

  Jutro (15 kwietnia) w Pawelanie zagra Big Band Fabryka Wełny Pabianice, który tworzą członkowie wielu znanych polskich zespołów jazzowych i rozrywkowych, artyści będący nauczycielami akademickimi, muzykami Filharmonii Łódzkiej czy Teatru Wielkiego i Teatru Muzycznego w Łodzi. Podczas sobotniego inauguracyjnego koncertu zatytułowanego „Nowe otwarcie” publiczność wysłucha autorskich utworów instrumentalnych i piosenek skomponowanych przez członków zespołu i zaaranżowanych na dużą orkiestrę jazzową. Orkiestra kontynuuje tradycje Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Łodzi, której długoletnim dyrektorem i dyrygentem był pabianiczanin Henryk Debich.

  W niedzielę, 23 kwietnia, na scenie Pawelany zagra Leszek Możdżer, wybitny polski pianista i kompozytor, najpopularniejszy obecnie muzyk jazzowy w Polsce.

  Poniżej pełna lista wydarzeń kulturalnych, jakie do zaoferowania ma w najbliższych miesiącach sala koncertowa Pawelana oraz galeria sztuki Aflopa Art i Aflopark.

  Pawelana:

  • 15 kwietnia – Big Band Fabryka Wełny Pabianice, Nowe otwarcie
  • 23 kwietnia – Leszek Możdżer
  • 16 września – Studio Acantus, Acantus akustycznie
  • 7 października – Audiofeels

  Aflopark (Bloom Festiwal):

  • 14 maja – Adam Snopek, Koncert od AC/DC do Mozarta
  • 28 maja – Robert Janowski TRIO
  • 11 czerwca – Marcin Wyrostek Kameralnie
  • 25 czerwca – Ostatnie Kuszenie Małgorzaty, Pamiętajcie o ogrodach
  • 9 lipca – Pabianicki Salon Muzyczny, Muzyczny ogród
  • 13 sierpnia – Candela, Największe latynoskie hity i pokaz tańca flamenco
  • 27 sierpnia – The Beatlmen, Największe przeboje Beatlesów
  • 10 września – Orkiestra Dęta z Górki Pabianickiej, Koncert Muzyki Filmowej

  Aflopa Art:

  • 12 maja – wystawa Karoliny Matyjaszkowicz
  • 16 czerwca – wystawa Moniki Kubiaczyk-Cygan
  • 13 października – wystawa pamięci Edith Piaf
  • 3 listopada – wystawa Beksiński w Pabianicach

  foto: red.

  Udostępnij