• Muzeum Miasta Pabianic zaprasza na wykład dr Kamili Klauzińskiej poświęcony losom pabianickich Żydów przebywającym w okresie okupacji w gettach prowincjonalnych

  Prelekcja będzie okazją do opowiedzenia historii społeczności żydowskiej Pabianic oraz indywidualnych losów jej przedstawicieli w szerszym kontekście funkcjonowania gett w regionie łódzkim.

  Wydarzenie jest jedną z inicjatyw upamiętniających 81. rocznicę likwidacji getta pabianickiego. Wykład w czwartek, 11 maja, o godz. 18.00 w muzeum przy ul. Stary Rynek 1/2.

  Wstęp wolny. Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/784081253146573/?ref=newsfeed

  Kamila Klauzińska – reprezentuje International Institute for Jewish Genealogy in Jerusalem (IIJG). Z wykształcenia judaistka i antropolożka kultury, doktoryzowała się w Instytucie Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stypendystka m.in. Rothschildów Foundation i International Institute for Jewish Genealogy in Jerusalem. Zawodowo zajmuje się genealogią żydowską. Aktywnie działa na rzecz pamięci o społeczności żydowskiej i cmentarzu żydowskim w Zduńskiej Woli. Za swoją działalność otrzymała odznaczenie „Chroniąc Pamięć” przyznawane przez Ambasadę Izraela w Polsce (2005), Złoty Krzyż Zasługi przyznawany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (2008) i brązowy medal „Gloria Artis” przyznawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010). Była również nominowana do nagrody POLIN (2018).

  Partnerzy projektu: Muzeum Miasta Pabianic, Stowarzyszenie Forum Odpowiedzialnych Pabianiczan, Pabianicki Sztetl, Stowarzyszenie Strażnicy Pamięci.

  Projekt „Ulice pabianickiego getta. Upamiętnienie ulicy Konstantynowskiej” jest współfinansowany przez Forum Dialogu.

  Udostępnij