• 30 czerwca na terenie całego kraju odbędą się policyjne działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Kaskadowy pomiar prędkości”. Głównym celem tych działań jest poprawa bezpieczeństwa na drogach poprzez zwalczanie nadmiernej prędkości, która jest jednym z głównych przyczyn wypadków drogowych.

    Kaskadowy pomiar prędkości polega na przeprowadzaniu kontroli na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale na różnych odcinkach przez patrole ustawione kolejno po sobie. W piątek na głównych arteriach komunikacyjnych oraz na odcinkach dróg o największym ryzyku pojawią się nieoznakowane radiowozy wyposażone w wideorejestratory. Ponadto będą działać punkty kontroli prędkości o charakterze statycznym, ustawione w kaskadzie, z wykorzystaniem mierników prędkości, które będą również wizualizować prędkość pojazdów.

    Podczas tych działań policjanci przypomną wszystkim uczestnikom ruchu drogowego o znaczeniu bezpiecznej jazdy, czyli utrzymywaniu tzw. prędkości bezpiecznej, która umożliwia pełne panowanie nad pojazdem. Na drodze, gdzie sytuacja często jest dynamiczna, mogą wystąpić sytuacje wymagające natychmiastowej reakcji. Nadmierna prędkość może uniemożliwić skuteczną kontrolę nad pojazdem, co z kolei może prowadzić do tragicznych w skutkach wypadków drogowych.

    Analizy dotyczące bezpieczeństwa na drogach wykazują, że przekraczanie dozwolonych prędkości jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych. W pierwszym półroczu 2023 roku w województwie łódzkim nadmierna prędkość była przyczyną 182 wypadków drogowych, w których zginęły 23 osoby, a 221 odniosło obrażenia.

    foto: policja

    Udostępnij