• 28 sierpnia 1973 roku zmarł brytyjski językoznawca, artysta i pisarz J.R.R. Tolkien. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przygotowała wystawę czasową mającą na celu przybliżenie czytelnikom jego dokonań.

    Celem wystawy jest zaprezentowanie wielowymiarowości twórczości J.R.R. Tolkiena. Dzięki bogatym zbiorom zgromadzonym w magazynach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi ten cel stał się osiągalny.

    W holu głównym biblioteki zaprezentowany został rys biograficznym Tolkiena. W dwóch pierwszych gablotach wiszących zaprezentowane zostały sztuczne języki wraz z systemami ich zapisu stworzonymi przez autora. Kolejne poświęcone zostały próbie odtworzenia procesu twórczego, jaki towarzyszył projektowaniu ilustracji przygotowanych przez autora do opublikowanego w 1937 roku pierwszego wydania „Hobbita” (pierwotnie wydrukowanego bez wkładek kolorowych, które pojawiły się w dopiero w dodruku do pierwszego wydania).

    Dorobek pisarski autora został zaprezentowany w gablotach stojących. Przyjmując tolkienowską potrzebę dążenia do doskonałości, pierwszą gablotę poświęcono zaprezentowaniu artykułu dotyczącemu problemów związanych z polskimi przekładami najbardziej znanej powieści Tolkiena „Władcy Pierścieni”. W kolejności prezentowane są rysy biograficzne tłumaczy, trzy fundamentalne przekłady powieści oraz adaptacja filmowa wraz z materiałami omawiającymi film.

    Wystawę można oglądać w holu głównym biblioteki do 21 września.

    Udostępnij