• …dowiemy się z książki Bartosza Józefiaka. Na autorskie spotkanie z nim zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna.

  Z Bartoszem Józefiakiem, dziennikarzem, reporterem (m.in. Duży Format GW, Superwizjer TVN) i autorem książki „Wszyscy tak jeżdżą” wydanej w 2023 roku przez Wydawnictwo Czarne, spotkamy się 27 października o godz. 18.00 w Galerii Ex Libris MBP przy ul. św. Jana 10.

  Opis ze strony wydawcy:

  Samochód to wolność. Za pomocą samochodu pokazujemy, na co nas stać. Polacy od lat przodują w liczbie samochodów na jednego mieszkańca, zajmując także wysokie miejsce w niechlubnych rankingach śmiertelności na drogach.

  Autor wyrusza więc w Polskę, aby zrozumieć, co się dzieje na polskich szosach. Opisuje wojnę między kierowcami a rowerzystami, organizację nielegalnych wyścigów, bezkarną jazdę po pijaku oraz najgłośniejsze wypadki, po których służby drogowe miały ostatecznie rozprawić się z piratami. Może to nieudolny system prawny odpowiada za społeczne przyzwolenie na szybką i ryzykowną jazdę?

  Józefiak wnika także w środowisko firm odszkodowawczych, dosłownie utrzymujących się ze śmierci pod kołami. Sprawdza, jak się żyje tym, którzy dzięki samochodom zarabiają na chleb – kierowcom tirów, kurierom, dostawcom jedzenia. Dociera do wykluczonych z dostępu do komunikacji miejskiej i tych, którzy z pasją gromadzą kolejne „najnowsze modele” na podwórku.

  Wszyscy tak jeżdżą to wielowymiarowy, rasowy, gęsty reportaż o stanie umysłowym polskich kierowców.

  Józefiak jest absolwentem Polskiej Szkoły Reportażu. Jest współautorem (razem z Wojciechem Góreckim) książki „Łódź. Miasto po przejściach”. Razem z Agnieszką Bombą i Piotrem Stefańskim współtworzył również audioserial reporterski pt. „Wietnamski dług”.

  Udostępnij