• Od odżywek i suplementów uginają się sklepowe półki, a oferta sklepów internetowych zadziwia różnorodnością. Kreatyna i inne suplementy diety dla sportowców zażywane się już nie tylko przez zawodowców chcących kręcić najlepszy czas na bieżni czy sprawdzić się z najlepszymi. Dostęp do płatności online, szybka, nawet w 24h wysyłka, gwarancja zadowolenia gdy kupisz produkt lub zwrot kosztów kuszą, ale czy zasadnie? Zobacz jak nie wydać na głupoty.

  Nim sięgniesz po suplementy diety

  Mamy świadomość, że witryny sklepów internetowych i sklepy z odżywkami i suplementami diety dla sportowców kuszą bogatą ofertą produktów najwyższej jakości. Kolorowe plakaty, polecenia sprzedawców, promocje, gadżety, darmowa dostawa to tylko niektóre elementy które próbują nakłonić cię do zakupu– nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że zakupy dokonasz świadomie i w odpowiednim momencie. 

  O co zadbać nim sięgniesz po suplement diety? podstawowa kwestia to dbałość o filary zdrowia i utrzymania lub uzyskania formy sportowej:

  • Prawidłowo zbilansowana, różnorodna, odpowiednia dla twoich potrzeb i preferencji dieta pozwala odżywić organizm i zapewnić mu wszystkie składniki determinujące prawidłowy rozwój i regenerację.
  • Plan treningowy – indywidualizowany, przygotowany pod konkretny cel, skomponowany przy udziale osób kompetentnych co gwarantuje nie tylko skuteczność, ale także bezpieczeństwo treningu.
  • Regeneracja  – pamiętaj, że myśląc o regeneracji nie możesz mieć w głowie wyłącznie przerw między seriami – aktywny wypoczynek, ewentualne zabiegi fizjoterapeutyczne, okresy zmniejszonego obciążenia treningowego, a przede wszystkim wystarczają ilość i prawidłowa jakość snu to podstawa – zadbaj o warunki panujące w sypialni, ogranicz stosowanie substancji pobudzających w godzinach popołudniowych, a przede wszystkim zapoznaj się i wprowadź w życie zasady higieny snu

  Jak sprawdzić czy potrzebuje suplementów?

  Najrozsądniej będzie jeśli obliczysz swoje zapotrzebowanie kaloryczne i sprawdzisz normy na makro- i mikroskładniki diety, a następnie porównasz swoje aktualne spożycie do zalecanego – to pozwoli ci zaobserwować czarno na białym czy twoja dieta jest niedoborowa w jakiś składnik. W takim w przypadku warto podjąć starania wprowadzenia zmian w diecie, a w efekcie wykluczenia niedoborów. Jeśli to niemożliwe lub nastręczać i znacznych kłopotów– możesz wesprzeć się suplementem, pamiętaj jednak że lepszym wyborem będzie celowanie w konkretne związki niż wybór odżywek typu „wszystko w jednym” (jak np. multiwitaminy). Substancją niedoborowa u wszystkich Polaków, którą powinien suplementować każdy z nas jest witamina D– w związku z tym z czystym sercem możesz kupić jej suplement o ile jeszcze nie masz go na półce. 

  A może warto zawsze mieć odżywki białkowe na podorędziu?

  Suplementy i odżywki zawierające białko bo jedne z najpowszechniej stosowanych, jednocześnie stanowiących bardzo wygodną alternatywę dla dostarczenia protein do organizmu. Jest to i dozwolone i dobre wyjście – możesz oczywiście korzystać z białka w proszku, nie jest to jednak obowiązkowe, pod warunkiem, że udaje ci się dostarczyć odpowiednią jego ilość wraz z żywnością.

  Czy kreatyna przyda się każdemu?

  Może nie każdemu, ale prawie. To suplement kojarzący się z przyrostem masy mięśniowej i siły mięśni, natomiast wpływa on na organizm szerzej– poprawia metabolizm energetyczny nie tylko w mięśniach, ale także w mózgu. Po wsparcie kreatyną sięgają zawodnicy różnych dyscyplin, w tym szachów czy e-sportu.

  Lepiej wybrać produkt w sklepie online czy stacjonarnie?

  Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety– zakup online daje ci możliwość zwrotu i pozwala nie ruszać się z domu, dokonując zakupów w wolnej chwili. W przypadku sklepów stacjonarnych możesz za to liczyć na fachową pomoc i skonsultować swoje niepewności żywieniowe ze sprzedawcą. Pamiętaj jednak by nie ufać ślepo poleceniom, a wysłuchać argumentów i przemyśleć decyzję o zakupie– pamiętaj by wybierać to czego potrzebujesz.

  Udostępnij