• Po rezygnacji Krzysztofa Habury z pełnienia funkcji starosty pabianickiego i przerwaniu czwartkowej (26 października) sesji Rady Powiatu, dziś w końcu wybrano nowe władze.

  Przypomnijmy: Krzysztof Habura w minionych wyborach parlamentarnych dostał się do sejmu. Od 18 października nie pełni już więc funkcji starosty pabianickiego i nie posiada mandatu radnego powiatowego.

  W związku z tym w miniony czwartek odbyła się sesja Rady Powiatu, w trakcie której miano wybrać nowe władze. Po przyjęciu kilku uchwał obrady jednak… przerwano. W imieniu Koalicyjnego Klubu Radnych taki wniosek formalny złożył Łukasz Stencel. Dlaczego? Ponoć radni nie mogli dogadać się odnośnie właściwego kandydata na fotel starosty…

  Za przerwaniem sesji było 14 radnych, 1 się wstrzymał, a 6 było przeciwnych. Tym samym obrady zawieszono do wtorku, 31 października.

  Dziś o godz. 10.00 sesję wznowiono. Po jednogłośnym przyjęciu rezygnacji Krzysztofa Habury, rada powiatowa uroczyście pożegnała ustępującego starostę kwiatami, prezentami, uściskami rąk i podziękowaniami. Nie zabrakło także braw, gratulacji i życzeń powodzenia na nowej drodze politycznej w funkcji posła.

  Niecodziennie zdarza się sytuacja, że żegna się starostę, a wita posła. Będziemy dalej ze sobą współpracować, ale w innych relacjach. Te 5 lat to, w moim przekonaniu, czas dobry dla samorządu powiatowego. Zarząd i Rada pracowały zgodnie, podjęto szereg uchwał, wykonano inwestycje. To czas, w którym panowała dobra atmosfera, co nie jest częste w skali kraju. Przypada mi teraz, z radością i ze smutkiem, podziękować staroście i powitać posła. Życzymy, by na nowym miejscu pan Krzysztof Habura spełnił swoje marzenia i plany, aby po 4 latach kadencji mógł z uśmiechem i radością spojrzeć w oczy wyborców i powiedzieć: “zrobiłem, co mogłem” – mówił przewodniczący Rady Powiatu Florian Wlaźlak. – Miałem zaszczyt i przyjemność przepracować z panem starostą 17 lat. Myślę, że to był dobry czas dla powiatu i współpraca koleżeńska. Mieliśmy różnice zdań, ale zawsze one były wyjaśniane w sposób kulturalny, spokojny i życzliwy. Będę bardzo dobrze to wspominał.


  – Nie ukrywam, że jest mi trochę przykro, bo liczyłem, że jednak w czasie tego głosowania ktoś będzie chciał, żebym jeszcze z Wami został – zażartował Krzysztof Habura. I dodał: – Dziękuję za wszystkie miłe słowa i za naszą 5-letnią współpracę. Razem rozwiązywaliśmy problemy, których było niemało. Razem realizowaliśmy szereg przedsięwzięć, które skutkowały dobrymi efektami dla naszych mieszkańców. I co ważne, co było podkreślane, ta nasza współpraca zawsze opierała się na wzajemnym zaufaniu i na tym, że zawsze potrafiliśmy się ze sobą porozumieć. To jest niezwykle ważne w samorządzie. O taką atmosferę zabiegałem. I to nam pozwalało, wspólnie z klubem opozycyjnym, zawsze znaleźć właściwe, korzystne dla naszego urzędu i dla naszych mieszkańców rozwiązanie. Wierzę, że będziemy w stałym kontakcie. Byłem, jestem i będę w Pabianicach. Jestem cały czas do państwa dyspozycji, liczę na dalszą współpracę. Ku chwale powiatu.

  Następnie przyjęto uchwałę o rezygnacji całego zarządu (zgodnie z art. 31a ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym w przypadku rezygnacji starosty, Rada Powiatu na najbliższej sesji podejmuje uchwałę o przyjęciu rezygnacji całego zarządu).

  W końcu przystąpiono do wyboru nowych władz. Kandydat na starostę był jeden – członek Zarządu Powiatu Pabianickiego Jacek Wróblewski. I to właśnie on, w wyniku tajnego głosowania radnych, został jednogłośnie powołany na tę funkcję.

  – Jestem wzruszony. Dziękuję państwu za to głosowanie. To głosowanie było jednomyślne, więc to tym bardziej nakłada na mnie większe zobowiązania. Deklaruję współpracę z całą Radą i Zarządem, co jest oczywistością. Ku chwale powiatu, tak jak powiedział pan Krzysztof Habura. Hasło się nie zmienia – zapewniał Jacek Wróblewski

  Świeżo upieczony starosta przedstawił kandydatury do składu Zarządu Powiatu. Na stanowisko wicestarosty zgłoszono Gabrielę Wenne-Błażynską, a jako członków Zarządu – Roberta Kraskę i Henryka Brzyszcza. Wszyscy pełnili te funkcje wcześniej, do dzisiejszej rezygnacji.

  W drugim tajnym głosowaniu radni powiatowi znów byli jednogłośni. Tym samym zgłoszeni do Zarządu Powiatu Pabianickiego kandydaci stali się jego oficjalnymi członkami.

  – Wysoka Rado i panie starosto Jacku, serdecznie dziękuję w imieniu Zarządu, starego i nowego. Przez te 5 lat faktycznie żyliśmy w zgodzie i tak będzie teraz. Nic się nie zmieni. Musimy pracować i będziemy pracować tak, jak to robiliśmy do tej pory. Nie mogę nie powiedzieć “ku chwale powiatu”, bo wszyscy tak mówimy i my wiemy, że tak trzeba – powiedziała Gabriela Wenne-Błażyńska.

  Od dziś Zarząd Powiatu Pabianickiego działa więc w “nowym-starym” składzie:

  starosta: Jacek Wróblewski

  wicestarosta: Gabriela Wenne-Błażyńska

  członkowie Zarządu: Robert Kraska, Henryk Brzyszcz

  Udostępnij