• Informacje opublikowane przez Rocznik Demograficzny pokazują, że w 2021 roku liczba zawartych małżeństw w obszarach miejskich województw łódzkiego przekroczyła liczbę 6360 uroczystości. Jednocześnie analiza migracji wewnętrznych pozwoliła ustalić, że napływ do miast był rekordowy w kontekście dwóch fundamentalnych grup wiekowych. To właśnie osoby w przedziale od 20 do 29 lat oraz od 30 do 34 lat stanowiły zdecydowaną większość. Zestawienie tych informacji daje pewien obraz Łodzi, jako doskonałej lokalizacji do rozpoczęcia kolejnego etapu życia – do tego potrzebny jest własny kawałek podłogi. Zatem, jaki model mieszkalny wybrać?

  Samodzielna budowa kontra gotowe mieszkanie

  Nie ma żadnych wątpliwości, że obie zaprezentowane dzisiaj formy nieruchomości przyciągają inwestorów licznymi korzyściami, a jednocześnie zniechęcają pewnymi ograniczeniami i przeszkodami. Ostateczny wybór zależy jednak od preferencji oraz oczekiwań przyszłych lokatorów, a w dużej mierze również ich możliwości finansowych. Jak kształtuje się rynek nieruchomości  tym kontekście?

  Z pomocą przychodzi serwis https://gethome.pl/, który gromadzi i analizuje dostępne informacje. Łódzkie dane prezentują 353 oferowane mieszkania z rynku wtórnego oraz 3741 mieszkań o charakterze pierwotnym. Portal wylicza również średnią wartość poszczególnych inwestycji – dla mieszkania dwupokojowego jest to 349 604 złote, ale dodatkowy pokój zwiększa wymaganą sumę o kolejne 172 553 złote!

  Przytoczone tutaj standardy mieszkań nie są przypadkowe, ponieważ to właśnie takie lokale najczęściej interesują łodzian. Wartościowym źródłem wiedzy jest Główny Urząd Statystyczny. Według opublikowanych komunikatów liczba sprzedanych mieszkań w obrocie rynkowym od 2017 roku ulegała systematycznemu wzrostowi, osiągając w 2021 roku pułap 9291 lokali.

  Średnia cena transakcyjna w tamtym okresie wynosi 6102 złote za metr kwadratowy, co stanowiło niezwykle atrakcyjną stawkę na tle innych aglomeracji. Jak jest dzisiaj?

  Raport Narodowego Banku Polskiego udostępnia dane z I kwartału 2023 roku, rozdzielając kalkulacje na rynek pierwotny oraz wtórny. Cennik w pierwszym przypadku zamyka się w kwocie 8451 złotych ceny transakcyjnej oraz 6579 złotych dla drugiego wariantu. Porównując to z minionym okresem, jest to wzrost o niemal 2000 złotych przy rynku pierwotnym oraz 829 złotych dla rynku wtórnego.

  Chociaż to projekty deweloperskie są liderem w tym kontekście, marzenia Polaków o postawieniu własnego domu jednorodzinnego także są realizowane. Jak wynika z informacji Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, na początku 2020 roku liczba pozwoleń dotyczących inwestycji w domy jednorodzinne przekroczyła 48 tysięcy. Główny Urząd Statystyczny wylicza jednocześnie, że średnia powierzchnia użytkowa dla tego rodzaju budynków wyniosła blisko 133 metry kwadratowe.

  Analiza możliwości

  Decydując się na tak ważną i wiążącą inwestycję, należy wziąć pod uwagę kilka fundamentalnych aspektów. Zakup lub samodzielna budowa nieruchomości wyróżniają się bowiem określoną specyfiką działania, która wymaga adekwatnych środków i zasobów. Jakie to czynniki?

  Koszt

  Pierwsza perspektywa nawiązuje właśnie dla obszaru finansowego. W tym zakresie należy podkreślić wysoki koszt początkowy podczas budowy domu jednorodzinnego, co obejmuje stworzenie odpowiedniego projektu, ale także inwestycję w materiały oraz zatrudnienie doświadczonych specjalistów. 

  Należy wspomnieć o konieczności zakupu samej działki. W zdecydowanej większości realizowanych projektów budowa własnego domu jest tańsza od zakupu gotowej nieruchomości. Aby osiągnąć ten cel, warto poświęcić uwagę na ten etap całego projektu.

  Sektor działek w obszarze Łodzi i okolic wyróżnia się sporą dynamiką i zainteresowaniem. Jednak wciąż możliwe jest znalezienie bardzo atrakcyjnych terenów pod budowę własnego domu. Najciekawsze oferty znajdziesz pod adresem https://gethome.pl/dzialki/lodz/ – ceny zaczynają się już od 175 złotych za metr kwadratowy!

  Dostępność

  Przewaga w tym segmencie zestawienia należy do gotowych mieszkań. Charakter lokali umożliwia szybką przeprowadzkę i natychmiastowe korzystanie z zakupionej nieruchomości. 

  Personalizacja

  Budowa własnego domu to okazja do pełnej i kompleksowej kontroli nad realizowanym projektem. Każdy aspekt nowego miejsca zamieszkania może być dopasowany do osobistych potrzeb i wymagań przyszłych lokatorów. 

  Co więcej, indywidualny model nieruchomości dotyczy także elementów technologicznych. Dodatkowa inwestycja w nowoczesne narzędzia może jednocześnie przełożyć się na realne benefity ekonomiczne podczas eksploatacji obiektu.

  Nieprzewidywalność

  Tutaj kolejny raz należy przyznać wyższość gotowych rozwiązań. Niestety, budowa własnego domu może wiązać się z ryzykiem komplikacji budowlanych o niezwykle zróżnicowanych charakterze.

  Doskonałym przykładem są wciąż odczuwalne wahania cen materiałów budowlanych, które zdecydowanie zaburzyły harmonogram i opłacalność wielu projektów. Jednak wyzwania mogą pojawić się także w innym dystryktach – gruntów, opóźnień logistycznych, a nawet braków pracowniczych. Jeśli chcemy uniknąć stresu i zmartwień podczas nabywania własnej nieruchomości, wystarczy wybrać jedną z dostępnych opcji: https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/lodz/.

  Lokalizacja

  Rodzaj inwestycji może budzić także pewne ograniczenia w położeniu. Gotowe mieszkania zapewniają większą elastyczność w tym zakresie. Przykładowe mieszkanie na terenie Starego Polesia oferuje 6009 złotych za metr kwadratowy, a jednocześnie niesamowity klimat urokliwej Łodzi oraz bliskość do centrum. 

  Inna propozycja nawiązuje do legendarnych Bałut, dzisiaj już wspaniale odnowionych i wyposażonych w infrastrukturę komunikacyjną oraz usługową. Czteropokojowe mieszkanie z balkonem to inwestycja w wysokości prawie 500 tysięcy złotych. 

  Udostępnij