• Internet światłowodowy to szybkie i stabilne łącze stacjonarne, które działa niezawodnie bez względu na warunki zewnętrzne czy liczbę użytkowników. Sprawdź, jak dobrać taki internet pod względem prędkości – zarówno pobierania, jak i wysyłania.

  Internet światłowodowy a download

  Download (prędkość pobierania) to podstawowy parametr, na który warto zwracać uwagę przy wyborze internetu domowego. Od jego wartości zależy, w jakim czasie użytkownik może pobierać pliki i dane z internetu. Światłowody zapewniają różną prędkość. Dobierz ją na podstawie tego, w jakich celach najczęściej korzystasz z sieci.

  Możliwie jak najwyższy download jest potrzebny zwłaszcza profesjonalnym graczom oraz streamerom. Takie osoby powinny szukać ofert internetu o prędkości do 2 Gb/s lub do 1 Gb/s. Tak wysoka wartość pozwala zyskać przewagę w rywalizacji z innymi graczami i zapewnia świetną jakość transmisji wideo na żywo. Internet światłowodowy z downloadem do 2 Gb/s lub 1 Gb/s umożliwia również oglądanie filmów i seriali w standardzie 4K, który zapewnia kinowe wrażenia. Rozważ też wybór tak szybkiego internetu stacjonarnego, jeśli potrzebujesz łącza do prowadzenia działalności gospodarczej.

  Internet światłowodowy może mieć nieco mniejszą prędkość pobierania, a nadal zapewniać wysoki komfort podczas korzystania z sieci. Do większości zadań świetnie sprawdza się łącze z downloadem do 600 Mb/s. Taki internet pozwala brać udział w wideokonferencjach bez ryzyka zakłóceń – warto wybrać go więc do nauki i pracy zdalnej. Dzięki światłowodom o prędkości pobierania do 600 Mb/s możesz także oglądać materiały wideo w jakości HD na platformach streamingowych, grać w gry sieciowe czy pobierać duże pliki z internetu. Jeśli potrzebujesz łącza głównie do przeglądania stron internetowych, korzystania z poczty elektronicznej czy komunikowania się ze znajomymi, wystarczy Ci internet nawet o prędkości do 300 Mb/s.

  Pamiętaj, że potrzebujesz internetu o większej prędkości, gdy zamierzasz łączyć się z domową siecią z poziomu wielu urządzeń – np. komputerów, laptopów, smartfonów, tabletów czy konsol do gier. W takim przypadku optymalnym wyborem będzie łącze o prędkości pobierania do 1 Gb/s lub 2 Gb/s.

  Łącze światłowodowe a upload

  Oprócz downloadu zwróć także uwagę na upload, czyli prędkość wysyłania plików lub danych na serwer.

  Jest to parametr ważny zwłaszcza dla:

  • graczy,
  • streamerów,
  • osób, które uczą się lub pracują zdalnie,
  • użytkowników udostępniających pliki za pośrednictwem sieci.

  Do podstawowych zastosowań warto wybrać internet światłowodowy z uploadem na poziomie co najmniej do 100 Mb/s. Do streamowania, gier, udostępniania plików czy zdalnej nauki i pracy lepiej sprawdza się łącze o prędkości pobierania do 300 Mb/s czy nawet do 1 Gb/s. Download jest zazwyczaj kilkukrotnie wyższy upload. Wyjątek stanowi internet symetryczny (przeznaczony głównie dla przedsiębiorców), w przypadku którego parametry te są sobie równe.

  Szybki i niezawodny internet stacjonarny od Netii

  Jeden z najszybszych internet spośród wszystkich ogólnopolskich operatorów ma obecnie w swojej ofercie Netia. Firma udostępnia łącze o prędkości pobierania nawet do 2 Gb/s, a wysyłania do 1 Gb/s – łącznie na wszystkich urządzeniach podłączonych do sieci domowej. Internet światłowodowy od Netii jest również dostępny w wariantach downloadu do 600 Mb/s i 300 Mb/s. Klienci otrzymują w cenie abonamentu nowoczesny router Wi-Fi 6 na czas trwania umowy. Mogą także skorzystać z Bezpiecznego Internetu (ochrony antywirusowej na komputer i urządzenia mobilne) oraz oferty kanałów telewizyjnych w pakiecie z internetem.

  Udostępnij