• News will be here
  • Nowe mieszkanie? Działka pod wymarzony dom? A może obiekt, który w przyszłości chcesz dostosować do potrzeb swojej firmy? Każda nieruchomość wymaga zgłoszenia w urzędzie miasta lub gminy. W tym poradniku znajdziesz odpowiedzi na wszystkie najważniejsze pytania związane z podatkiem od nieruchomości.

    Podatek od nieruchomości – co zgłosić i gdzie zgłosić?

    Podatek od nieruchomości należy do podatków lokalnych, zasilających budżety miast i gmin. Oznacza to, że wszystkie sprawy związane z działką, domem, mieszkaniem itp. załatwisz w urzędzie miasta lub gminy właściwym według położenia (adresu) nieruchomości.

    Do opodatkowania musisz zgłosić:

    •       Grunt
    •       Budynek lub jego część (np. mieszkanie)
    •       Budowlę wykorzystywaną w działalności gospodarczej

    Co ważne, podatek od nieruchomości płaci nie tylko jej właściciel, ale też użytkownik wieczysty, posiadacz samoistny (czyli osoba, która włada nieruchomością jak właściciel, choć faktycznie nim nie jest) oraz posiadacz mienia publicznego. Więcej informacji na temat samego podatku od nieruchomości znajdziesz w przewodniku: podatek od nieruchomości – co warto wiedzieć.

    Obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości

    Niektóre nieruchomości są zwolnione z opodatkowania. Listę zwolnień znajdziesz w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Dodatkowo każda gmina ma prawo do ustalania własnych, indywidualnych zwolnień.

    Niezależnie od tego, czy korzystasz ze zwolnienia z podatku od nieruchomości, czy nie, musisz zgłosić ją do urzędu gminy. Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiły uzasadniające go okoliczności.

    Nieco inaczej jest w przypadku budowy. Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia roku następującego po roku, w którym ukończono budowę lub rozpoczęto użytkowanie budynku przed jego ostatecznym ukończeniem. W praktyce najczęściej wygląda to tak, że do momentu ukończenia budowy / rozpoczęcia użytkowania budynku płacisz tylko za grunt. Natomiast od nowego roku – także za dom lub inny budynek, który na nim powstał.

    Jak i kiedy zgłosić nieruchomość do opodatkowania?

    Na zgłoszenie nieruchomości do opodatkowania masz 14 dni od jej zakupu. Jako osoba fizyczna składasz informację IN-1. Natomiast jako osoba prawna lub jednostka organizacyjna, a także osoba fizyczna mająca nieruchomość we współwłasności z osobą prawną – deklarację DN-1.

    Dodatkowo deklarację DN-1 należy też składać do 31 stycznia każdego następnego roku.

    Dokumenty możesz złożyć osobiście w urzędzie gminy, wysłać je pocztą lub skorzystać ze środków komunikacji elektronicznej. W ostatnim przypadku będzie Ci potrzebny Profil Zaufany lub podpis kwalifikowany.

    Jakie są stawki podatku od nieruchomości?

    Stawki podatku od nieruchomości zmieniają się każdego roku. Rady miast i gmin ustalają je indywidualnie, biorąc pod uwagę specyfikę regionu, zamożność mieszkańców, poziom bezrobocia, dominujący sektor gospodarki i inne czynniki. Stawki ustalane przez gminę nie mogą przekroczyć stawek maksymalnych, ogłaszanych każdego roku drogą obwieszczenia przez Ministra Finansów.

    Znajomość stawek jest konieczna w przypadku osób prawnych, które samodzielnie wyliczają podatek w deklaracji DN-1. Osoby fizyczne podają wyłącznie dane nieruchomości, a obliczeniem podatku zajmuje się gmina. O jego wysokości informuje posiadacza działki, budynku itp. drogą decyzji.

    Udostępnij