• W pabianickiej siedzibie Cechu Rzemiosł Różnych odbyła się dwudniowa akcja wymiany zabawek zorganizowana przez Fundację Simbiosis.

  Akcja ta odbywa się aż w 20 miastach Polski. W Pabianicach w wyjątkowym przedświątecznym czasie była więc okazja do podzielenia się z najmłodszymi tym, co mamy, a czego już nie potrzebujemy.

  – Po raz drugi w tym roku włączyliśmy się w akcję wymiany zabawek. Tym razem nie będą odbywały się warsztaty, ponieważ jest okres świąteczny. Celem tej akcji jest danie „drugiego życia” starym zabawkom. Większość dzieci ma ich bardzo dużo, a mimo użytkowania nie są zniszczone. Mamy szansę przekazać je tym, które tych zabawek nie mają. Każdy może przyjść i przynosić oraz zabrać dowolną liczbę zabawek. W środę mamy mikołajki, więc dla niejednego dziecka może być to doskonały prezent mikołajkowy – mówiła 4 grudnia, w pierwszym dniu akcji, Dorota Pędziwiatr, dyrektor biura Cechu.

  A co stanie się z zabawkami, które podczas akcji nie znalazły nowych właścicieli? Trafią na oddział pediatrii pabianickiego szpitala oraz do placówek medycznych posiadających kąciki dla dzieci. Kolejnym pomysłem jest, aby te zabawki przekazać tym najmłodszym, których rodziny mają trudną sytuację materialną.

  Wśród zgromadzonych 4 i 5 grudnia zabawek znalazły się przede wszystkim: różnego rodzaju gry, w tym edukacyjne, puzzletradycyjne, jak i drewniane, dobrej jakości maskotki, samochody, lalki, np. Barbie. Wśród książeczek dla najmłodszych powodzeniem cieszyły się np. te o tematyce świątecznej, a także „Baśnie dla chłopców” oraz wszelkiego rodzaju bajki. Drugiego dnia zbiórki w księgozbiorze akcji pojawiła się nawet Biblia rodzinna, a także książka o początkach chrześcijaństwa. Nie zabrakło też publikacji interaktywnych adresowanych do najmłodszych.

  W Cechu Rzemiosł Różnych spotkaliśmy Kamilę i Dawida, którzy na wymianę zabawek przyszli wraz z dziećmi – Kacprem i Stasiem.

  – Myślę, że takie akcje są dobrym pomysłem, bo można wymienić zabawki, które się znudziły, którymi dzieci się już nie bawią, na coś nowego – powiedziała pani Kamila.

  – Przy okazji można posprzątać mieszkanie – dodał z uśmiechem pan Dawid.

  Organizatorzy akcji w Pabianicach oraz jej uczestnicy uważają, że wymiana zabawek jest bardzo dobrym pomysłem. Już teraz czekają na następną i zapowiadają, że jeśli fundacja w Krakowie będzie organizować kolejną edycję, Pabianice na pewno się w nią włączą.

  foto: red.

  Udostępnij