• Do zakładu produkcji szklanych bombek choinkowych w Piotrkowie Trybunalskim pojechali uczniowie klas piątych ze Szkoły Podstawowej nr 5. Dodatkową atrakcją był pobyt na zamku królewskim.

  Uczniowie rozpoczęli zwiedzanie od nowej wystawy „Wojowie, rycerze, żołnierze”.

  Najnowsza wystawa pokazuje rozwój uzbrojenia przez kilka wieków – rozpoczęła przewodniczka Natalia. – Aby zostać rycerzem, trzeba było w wieku siedmiu lat zostać paziem na dworze, następnie po kilku latach giermkiem i wyruszać z rycerzami na wyprawy, a ostatnim etapem było pasowanie na rycerza.

  Młodzi pabianiczanie podziwiali zbroje i uzbrojenie – niektóre elementy można było przymierzyć. Dodatkowo dowiedzieli się, że Piotrków Trybunalski nazywany jest „małym Krakowem” ze względu na liczbę zabytków oraz ważnych wydarzeń, które miały tu miejsce.

  W czasie lekcji muzealnej poprowadzonej przez muzealniczki Paulinę, Marcelinę i Monikę  uczniowie tworzyli ozdoby świąteczne i wysłuchali opowieści, jak to w dawnych czasach zdobiono domy podczas świąt.

  Następnym etapem wycieczki był pobyt w zakładzie produkcji szklanych bombek choinkowych „Szkło-Dekor”. Tam młodzi turyści dowiedzieli się, jakie są etapy powstawania szklanych ozdób. Zobaczyli, jak ze szklanych rur powstawały różne formy bombek, które następnie srebrzono, suszono  i malowano ręcznie. Następnie każdy uczeń samodzielnie pomalował cztery bombki – według własnego pomysłu.

  – Nie było to łatwe, ale daliśmy radę. Bombki zawiesimy na choinkach w naszych domach – podsumowali zadowoleni uczestnicy wycieczki.

  foto: szkoła

  Udostępnij