• Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłaszają się klienci, którzy otrzymali maila z linkiem do wniosku, który pozwoli podwyższyć świadczenie wychowawcze z 500 zł do 800 zł. To oszustwo!

  Do jednej z placówek Zakładu zgłosili się klienci, którzy otrzymali maila z prośbą o uaktualnienie swoich danych w celu wypłaty świadczenia wychowawczego w wyższej wysokości, czyli 800 zł zamiast 500 zł. Do treści dołączony był link, w który należało kliknąć, by przełączyć się do formularza.

  Na szczęście klienci, którzy zgłosili się do ZUS-u, nie dali się nabrać na to oszustwo. Teraz urząd apeluje do innych osób, które także otrzymały taką wiadomość, by w żadnym przypadku nie odpowiadały na nią ani nie otwierały zawartych w korespondencji załączników i linków. Zazwyczaj taki mail ma na celu wyłudzenie naszych danych z formularza, zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci.

  ZUS nie kieruje drogą mailową takich informacji z linkiem, a świadczenie wychowawcze od stycznia 2024 roku jest podnoszone do 800 zł automatycznie przez ZUS, więc nie trzeba składać wniosku.

  Przypominam, że rodzice, którzy mają prawo do świadczenia na obecnie trwający okres świadczeniowy, czyli od 1 czerwca 2023 do 31 maja 2024 roku mają świadczenie wychowawcze podwyższone do 800 złotych od stycznia automatycznie przez ZUS bez potrzeby składania wniosku. Natomiast wnioski na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca 2024 i będzie trwał do końca maja 2025, będzie można składać od 1 lutego bieżącego roku – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.  – Przy tym składanie wniosków odbywa się za pośrednictwem PUE, bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia i aplikacji mZUS. Nie ma więc możliwości składania wniosku poprzez przesłany pocztą link czy załącznik.

  W sytuacji, w której ktokolwiek z klientów ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji może skontaktować się z najbliższą placówką Zakładu lub zadzwonić pod numer: 22 560 16 00. Może też napisać maila na adres: cot@zus.pl.

  Udostępnij