• Głównym zadaniem w trakcie piątkowych zajęć w MDK-u było narysowanie własnej wersji obrazu „Babie lato” Józefa Chełmońskiego.

    Na warsztaty plastyczne prowadzone przez Ludmiłę Morawską przybyły dzieci w wieku 7-12 lat.

    Przed rozpoczęciem pracy przyglądały się oryginalnemu obrazowi wyświetlonemu na ekranie, a następnie przystąpiły do dzieła. Miały do dyspozycji ołówki do szkicowania oraz suche i olejowe pastele. Za wskazówkami Ludmiły Morawskiej, szkic musiał rozpocząć się od narysowania linii horyzontu. Najmłodsi zastanawiali się, o czym mogła myśleć przedstawiona na obrazie kobieta i dlaczego została ukazana w określony sposób, a także skąd wziął się na obrazie pies i jakiej mógł być rasy.

    Każdy element dzieci starały się naszkicować jak najdokładniej, choć trudności sprawiało dokładne odwzorowanie chustki, jaką główna postać obrazu miała na głowie. Gdy szkice były już gotowe, mali plastycy zabrali się za wypełnianie obrazów kolorem. Używali do tego wybranych przez siebie pasteli. Rysunki stopniowo nabierały letnich barw.

    Choć każdy z młodych artystów widział najsłynniejszy obraz Chełmońskiego trochę inaczej, wszyscy w sposób twórczy i kreatywny oddali nastrój „Babiego lata”. Zajęcia były świetną okazją do wykazania się twórczym myśleniem, a także poznania jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich obrazów.

    Udostępnij