• 6 lutego w Hali Miejskiej przy Szkole Podstawowej nr 13 odbyło się spotkanie pt. „Ferie z Olimpijczykami” zorganizowane przez Regionalną Radę Olimpijską w Łodzi.

  Gośćmi byli lekkoatletka Urszula Kielan, zdobywczyni srebrnego medalu na igrzyskach w Moskwie w 1980 roku, srebrna i brązowa medalistka Halowych Mistrzostw Europy oraz dwukrotna mistrzyni Polski; wioślarka Joanna Hentka – brązowa medalistka z Rio de Janeiro 2016 roku, srebrna i brązowa medalistka Mistrzostw Świata i Europy; oraz pływak Filip Wypych – olimpijczyk z igrzysk w Rio de Janeiro w 2016 roku, zdobywca brązowego medalu Mistrzostw Europy na krótkim basenie w sztafecie 4 x 50 metrów stylem dowolnym.

  Na spotkaniu nie zabrakło prezydenta Grzegorza Mackiewicza, wiceprezydent Aleksandry Jarmakowskiej-Jasiczek, prezesa Łódzkiej Regionalnej Rady Olimpijskiej Mieczysława Nowickiego, wiceprezesa tejże Rady Tomasza Rosseta, dyrektora PCM ds. administracyjno-technicznych  Adama Marczaka oraz Waldemara Borynia, naczelnika wydziału edukacji, kultury i sportu UM.  Wszystkich zgromadzonych powitała dyrektor SP 13Anna Michalak.

  Następnie głos zabrał prezydent Grzegorz Mackiewicz:Bardzo się cieszę, że takie spotkanie się odbywa. Życzę, aby zarówno dzisiejszy trening, jak i kolejne dni i lata pracy młodych sportowców były owocne i pomagały w odnoszeniu sukcesów.

  Prezes Mieczysław Nowicki dodał: – Pani dyrektor, drodzy opiekunowie, szanowni sportowcy. Jesteśmy bardzo wdzięczni za zorganizowanie takiego spotkania. Jesteśmy wdzięczni również wam, drodzy uczniowie. Chcecie być aktywni, z czego bardzo się cieszymy. Być może któryś z was również stanie się olimpijczykiem, zdobędzie liczne medale. Wielkie gratulacje dla was, młodych sportowców za to, co już osiągnęliście. Życzymy dalszych sukcesów!

  Młodzi pabianiczanie zostali podzieleni na grupy, w których odbywały się treningi uzależnione od dyscypliny, jaką reprezentował instruujący ich sportowiec. W grupach można było biegać, wykonywać skip a i skip c, przeskakiwać i przebiegać przez pływackie „makaroniki”. Młodzież biegała też z przeszkodami, wykonywała skłony zarówno solo, jak i w parach. W duetach robiono „taczkę”, w trakcie której jedna osoba trzymana była za jedną nogę, aby na drugiej skakać. Niektórzy skakali na skakance, a inni przeciągali linę. Ostatnia z dyscyplin nadzorowana była przez wioślarkę Joannę Hentkę. Oprócz aktywnego treningu można było również posłuchać jej opowieści.

  Żeby zdobyć medal, trzeba najpierw zacząć trenować, a przede wszystkim polubić sport. W lekkoatletyce każdy może znaleźć coś dla siebie. Pomyślcie o tym, macie wiele możliwości, aby coś wybrać. Możecie prosić wuefistów, aby pomogli wam w tym wyborze. Mnie sport podobał się od zawsze. Zaczęłam trenować, gdy byłam w waszym wieku, w szóstej, może piątej klasie. Ćwiczenia z lekcji wf po prostu mnie wciągnęły. I dobrze się stało, bo dzięki temu mogłam spełniać swoje marzenia – opowiadała.

  Olimpijka dodała również, by uczniowie pamiętali, że aby osiągnąć sukces, czyli np. zdobyć medal, nie można rezygnować z marzeń, nawet jeżeli na drodze staną kontuzje czy choroby. A wszelkie przeciwności, czyli np. niesatysfakcjonujące wyniki w nauce czy sporcie, można poprawić.

  Spotkanie z olimpijczykami upłynęło błyskawicznie i bardzo spodobało się naszej zdolnej młodzieży.

  foto: Karolina

  Udostępnij