• Po zmianie rządu pabianicki samorząd wrócił do tematu budowy bezkolizyjnego przejazdu na ul. Lutomierskiej.

  Wczoraj (6 lutego) ważny dla nas temat prezydent Grzegorz Mackiewicz wspólnie z  posłem Krzysztofem Haburą przedstawił ministrowi infrastruktury Dariuszowi Klimczakowi.

  Pabianice od lat walczą o budowę tunelu pod torami kolejowymi w ciągu drogi krajowej nr 71. Mimo deklaracji miasta o pomocy finansowej w inwestycji, temat został przyblokowany w 2020 roku, kiedy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zawiesiła realizację i wyłonienie wykonawcy budowy. W tle był spór kompetencyjny o zmianę kategorii drogi z krajowej na wojewódzką. Argument upadł po tym, jak sąd administracyjny utrzymał zarząd nad DK 71 (ul. Lutomierska) na szczeblu krajowym.

  Nową szansę na realizację przedsięwzięcia daje projekt pn. „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych, w tym ich przebudowa na skrzyżowania dwupoziomowe” – wkrótce rozpocznie się składanie wniosków.

  – Zależy nam, żeby jak najszybciej wyłonić wykonawcę przejazdu na Lutomierskiej koniecznie wraz z oświetlonym chodnikiem wzdłuż ulicy. Ażeby przyspieszyć budowę, proponujemy, żeby Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz PKP PLK zgłosiły przebudowę naszego skrzyżowania do wspomnianego konkursu dotacyjnego – mówi prezydent Pabianic Grzegorz Mackiewicz.

  Pisemne wystąpienia w tej sprawie trafiły do ministerstwa infrastruktury, zarządcy drogi, zarządcy kolei oraz do  parlamentarzystów z naszego okręgu. 

  foto: red., UM

  Udostępnij