• Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z łódzkiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w dwóch sortowniach przesyłek w województwie łódzkim zabezpieczyli 192 kg tytoniu do palenia, 167 paczek papierosów bez polskiej akcyzy i prawie 58 g narkotyków.

  W kontroli przesyłek z narkotykami uczestniczyła Furia, ośmioletni owczarek staroniemiecki. Paczki miały trafić do odbiorców w kraju i za granicą.

  – Funkcjonariusze wykryli w nich 29,71 gramów kokainy, ponad 19 gramów marihuany, 5 amfetaminy i 4 haszyszu. Substancje zostały zabezpieczone i przekazane do dalszego postępowania funkcjonariuszom policji – informuje st. asp. Beata Bińczyk, oficer prasowy Izby Administracji Skarbowej w Łodzi.

  112 przesyłek, w których Służba Celno-Skarbowa znalazła nielegalne papierosy i tytoń, pomógł wytypować do kontroli służbowy labrador Ares.

  Gdyby towary trafiły do nielegalnego obrotu, Skarb Państwa straciłby w podatku akcyzowym ponad 190 tys. zł.

  – Zatrzymane przesyłki miały jedynie oznaczenia znanej firmy kurierskiej. Nadawców i odbiorców paczek ustalą śledczy z Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego w Łodzi – dodaje oficer prasowy.

  Ares i Furia to psy służbowe łódzkiej KAS. Są to psy pasywne, czyli nielegalne towary zaznaczają przez zastygnięcie. Tym samym nie drapią i nie niszczą kontrolowanych powierzchni. Obaj czworonożni funkcjonariusze potrafią rozpoznać kilka rodzajów zapachów. Są to tzw. psy dualne. Ares wykrywa papierosy i walutę, a Furia narkotyki i tytoń.

  Udostępnij